Polifarb CW czeka na strategię

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-05-1999, 00:00

Polifarb CW czeka na strategię

BYLE SZYBKO: Mike Hennesy krótko piastował stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Polifarbu CW. Kilka tygodni jego faktycznych rządów nie dało jednak odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku będzie podążała polska spółka. fot. Grzegorz Kawecki

W ubiegłym miesiącu został zmieniony prezes Polifarbu Cieszyn-Wrocław. Miejsce Edwarda Płatka, zajął dyrektor grupy Kalon Pierre Malmartel. Krok ten oznacza nie tylko zmianę personalną, ale co warte podkreślenia, zmianę dotychczasowej struktury polskiego koncernu.

ZDANIEM giełdowych analityków, skończył się tym samym pewien etap w historii Polifarbów. Przejęcie spółki przez brytyjski Kalon powinno bowiem w niedługim czasie zaowocować wieloma ciekawymi zmianami na polskim rynku farb i lakierów.

MINIONY ROK nie był niestety zbyt udany dla całej branży. Na skutek silnej konkurencji na rynku i kłopotów ze zbytem farb przeznaczonych na eksport, głównie za naszą wschodnią granicę, producenci zmuszeni zostali do obniżania marż i ostrej walki cenowej. Odbiło się to w znaczący sposób nie tylko na wynikach finansowych, ale także i giełdowej wycenie walorów. W przypadku Polifarbu CW przecena, jaka stała się udziałem akcji tej spółki, sięgnęła ponad 60 proc. Wykorzystał to Kalon, który oferując 10 zł za jedną akcję, zdołał w drodze publicznego wezwania przejąć pełną kontrolę nad Polifarbem. Choć do dzisiaj nie została przedstawiona jasna strategia nowego właściciela wobec Polifarbu, niemniej można oczekiwać, że przynajmniej część zapowiedzianych, lecz nie potwierdzonych nigdy oficjalnie zmian, dojdzie do skutku.

NAJBARDZIEJ prawdopodobne wydaje się zmniejszenie produkcji farb i lakierów przemysłowych, którą wcześniej zamierzał rozwijać stary zarząd. Jako że nowym właścicielem PCW jest brytyjski producent farb dekoracyjnych, należy oczekiwać, że właśnie ta działalność stanie się osią nowej strategii firmy. Potwierdzać mogłaby to ostatnia kampania reklamowa w mediach promująca Decoral — mówi jeden z analityków giełdowych.

NIE JEST TO jednak tak do końca pewne. Niedawno także Kalon pozyskał nowego zarządcę, którym stał się Total, francuski koncern chemiczny o zasięgu międzynarodowym. Być może nie będzie on aż tak bardzo opowiadał się za produkcją farb dekoracyjnych, jak firma brytyjska.

OBAWIAM SIĘ, czy na tym wszystkim nie straci najwięcej właśnie Polifarb. Jeżeli bowiem w najbliższym czasie nie dojdzie do opracowania nowej polityki dla firmy, może się ona znaleźć w stanie zawieszenia. A szkoda, gdyż patrząc na wyniki za pierwszy kwartał można dostrzec, że branża lekko się ożywiła — dodaje analityk.

NA KONIEC MARCA przychody ze sprzedaży Polifarbu Cieszyn-Wrocław wyniosły 111,2 mln zł i były niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o około 12 proc. Dzięki jednak większemu popytowi na rynku nie trzeba było znowu obniżać cen, co pozwoliło spółce zarobić na bezpośredniej działalności 7,18 mln zł. Dzięki temu, pomimo wysokich kosztów kampanii reklamowej, pierwszy kwartał zamknął się zyskiem netto w kwocie 3,69 mln zł. Choć wartość ta jest niższa niż przed rokiem, po kilku miesiącach strat dało się zauważyć odbicie od dna. W całym 1998 roku sprzedaż osiągnęła poziom prawie 580 mln zł i mimo że była wyższa niż w roku 1997 o 3,5 proc., zysk netto spółki obniżył się jednak o blisko 30 proc., do kwoty 26,2 mln zł. W tym roku analitycy West LB Panmure przewidują, że PCW zarobi na czysto około 40,8 mln zł.

PO ZAŁAMANIU, jakie nastąpiło po ogłoszeniu drugiego wezwania na sprzedaż akcji PCW, obecny kurs walorów spółki jest dość stabilny i waha się w paśmie 6-7 zł.

WEJŚCIE inwestora strategicznego powinno być w dłuższej perspektywie dobrze odebrane przez giełdę. Dlatego też, przy dalszej poprawie wyników można oczekiwać wzrostu ceny walorów na GPW. Pewien problem może jednak stanowić wysoki koszt restrukturyzacji, jaki w tym roku zapewne odciśnie się na wyniku spółki. Myślę jednak, że zarówno akcjonariusze, jak i inwestorzy zdążyli tę informacje już zdyskontować — konkluduje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polifarb CW czeka na strategię