Poligloci z fachem w ręku

02-10-2016, 22:00

Szanse na karierę w logistyce mają osoby komunikatywne, gotowe na poznawanie obcych języków i kultur

Jedną z najważniejszych umiejętności wymaganych w branży logistycznej jest znajomość języków obcych. Wiele firm działa bowiem międzynarodowo albo współpracuje z zagranicznymi podwykonawcami.

ZMIANY:
Zobacz więcej

ZMIANY:

Optymalizacja musi dziś oznaczać korzyści nie tylko dla zleceniodawcy, ale dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw - uważa Tomasz Sączek, ekspert projektów logistycznych, partner merytoryczny XIII Forum Polskich Menedżerów Logistyki. TR

— Komunikatywna znajomość angielskiego jest podstawą, natomiast często oczekuje się dodatkowo znajomości niemieckiego, rosyjskiego, norweskiego, hiszpańskiego albo słowackiego — wymienia Adrian Stolarski z działu rekrutacji LeasingTeam Group.

Cenny know-how

Pożądana jest także znajomość kultury prowadzenia biznesu w państwach, w których firma działa. — Specjalistyczna wiedza pracowników o różnych rynkach pozwala maksymalnie zoptymalizować pracę. Niezwykle cenna jest również znajomość giełd transportowych — dodaje Adrian Stolarski.

Podczas rekrutacji logistyków pracodawcy kładą także nacisk na kompetencje poparte dyplomami ukończonych kursów zawodowych.

— W ostatnich miesiącach jednak bardziej widać niedobory kadrowe w tym sektorze, dlatego pracodawcy coraz częściej zachęcają kandydatów do pracy, podnosząc wynagrodzenia, a także przygotowując specjalne programy rozwoju kariery. Dzięki nim możliwe jest między innymi ukończenie kursu, który daje uprawnienia operatora. Co więcej, firmy zaczynają wprowadzać systemy rekomendacji pracowniczych. Przewidują one premie finansowe za polecenie do pracy odpowiedniego kandydata, który przejdzie cały proces rekrutacyjny i otrzyma zatrudnienie — opowiada Sylwia Albert-Krysiak, dyrektor regionu zachodniego w firmie Work Service.

Jedną z najważniejszych cech oczekiwanych od pracowników logistyki jest odporność na stres. Adrian Stolarski twierdzi, że praca w tym sektorze to nieustanna walka z czasem. Pracownicy muszą bardzo szybko reagować na sytuacje, których często nie da się przewidzieć. Mile widziane

są również zdolności interpersonalne, bo pracownicy muszą się doskonale komunikować zarówno z członkami zespołu, jak i z klientami. — Dzięki jasnemu i sprawnemu przepływowi informacji branża może dostarczać odbiorcom usługi najwyższej jakości — zapewnia Adrian Stolarski. Kandydatów do pracy w tym sektorze powinna również cechować skrupulatność i systematyczność. — Ważne jest w nim dochowywanie terminów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości świadczonych usług. Bez rzetelnej realizacji zleceń, zgodnej z wyśrubowanymi normami, nie jest to możliwe — tłumaczy Marcin Bielawski, menedżer w agencji zatrudnienia Manpower.

Nowe możliwości

Zapotrzebowanie na logistyków w Polsce stale rośnie, na rynku pojawiają się nowe firmy.

— To przedsiębiorstwa świadczące usługi przewozowe w transporcie drogowym, morskim, lotniczym i kolejowym. Jest także wiele firm specjalizujących się wyłącznie w spedycji morskiej czy lotniczej. Eksperci w tej dziedzinie są również potrzebni w firmach z innych branż, choćby produkcyjnej, gdzie od dobrze zaplanowanej logistyki zależy działalność całej organizacji — mówi Adrian Stolarski. W usługach logistycznych coraz częściej wykorzystuje się nowe technologie.

— Jeszcze kilka lat temu wiele procesów przeprowadzano manualnie, a obecnie są realizowane przy użyciu choćby coraz nowocześniejszych systemów skanowania lub kompletacji. Zmieniła się też rola każdego członka zespołu realizującego zadania — kiedyś stawiano na dużą uniwersalność i niczym nadzwyczajnym nie było łączenie roli pracownika kompletacji z obsługą wózka widłowego i pracownika administracyjnego. Dzisiaj w związku z potrzebą specjalizacji i ścisłego planowania każdego działania coraz częściej rozgranicza się role i specjalizacje w wyodrębnionych wycinkach procesu — dodaje Marcin Bielawski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu