Czytasz dzięki

Polimex czuje wpływ epidemii

W budowlanej firmie ograniczenia związane z koronawirusem mogą zagrozić terminowi oddania bloku na Żeraniu. Fabryka w Siedlcach też czuje spadek popytu.

Budowlano-inżynieryjny Polimex-Mostostal, w którym kontrolę sprawują państwowe firmy energetyczne (PGE, Enea, Energa i PGNiG), ze skutkami epidemii koronawirusa walczy głównie na warszawskim poletku, tzn. na Żeraniu. Buduje tam dla PGNiG Termiki blok gazowy. Termin oddania inwestycji ma w listopadzie 2020 r. Będzie trudno.

Tygiel narodów na Żeraniu

— W Warszawie jest dużo zakażeń, a na naszej budowie pracuje obecnie kilkaset osób, i to z różnych krajów — montażyści z Bałkanów, Ukrainy. Zagęszczenie jest duże, a my musimy zmieniać organizację pracy. Ponadto ekipy mieszkają często w kilka osób, na kwaterach. Wiemy, że dochodziło do zakażeń pracowników z otoczenia tej budowy, były przypadki w rodzinach, co oznaczało kwarantanny. Mamy też podwykonawców, którzy uznali, że ryzyko prac jest zbyt duże i zjechali z budowy. Na szczęście ich zadania będzie można uzupełnić później. Są też problemy z łańcuchami dostaw z Chin i Włoch — mówi Krzysztof Figat, prezes Polimeksu.

Szef Polimeksu przekonuje, że firma nadal planuje oddać blok w terminie (w przeszłości już przesuwanym), ale jeśli się to nie uda, to będzie to siła wyższa.

— Wpływ epidemii na biznes byłby naszym zdaniem siłą wyższą, ale klient będzie się pewnie przed tym bronił — zauważa Krzysztof Figat.

Podkreśla jednak, że epidemia zmieniła nawet relacje międzyludzkie. Dla Polimeksu oznacza to, że do instalowanych przez niego urządzeń nie przyjeżdżają niemieccy serwisanci, biura projektowe odmawiają osobistych spotkań, a wysłanie pracownika za granicę oznacza dla niego łącznie miesiąc kwarantanny, czyli 14 dni przy wyjeździe i 14 dni z powrotem w kraju.

Stalowy popyt słabnie

Epidemię odczuwa też zakład Polimeksu produkujący w Siedlcach konstrukcje stalowe.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Spowolnienie w Europie Zachodniej odbija się na naszej produkcji. Mamy do czynienia z zatorami płatniczymi, bo firmy przestają działać i płacić. Korzystamy jednak z tarczy rządowej, korzystamy np. z przesunięcia ZUS. Widzimy też zmniejszenie zapotrzebowania, ale produkujemy dalej. Myślę, że przetrzymamyten trudny czas — mówi Krzysztof Figat.

Jest też aspekt pozytywny — epidemia może skłonić europejskich kontrahentów do zamawiania w przyszłości elementów stalowych w Siedlcach, czyli w Europie, a nie w odległych Chinach.

— Odejście od patrzenia wyłącznie na cenę może być szansą dla zakładu w Siedlcach — mówi Krzysztof Figat.

Z optymizmem zarząd patrzy na portfel zamówień zagranicznych.

— Nasi zagraniczni klienci opóźniają wprawdzie remonty, ale nadal chcą, byśmy to my je przeprowadzali. Mamy specjalistów o unikatowych kompetencjach. A granice… powoli będą przecież otwierane. Czasowy brak możliwości wysyłania pracowników nie zabija naszego biznesu — mówi Krzysztof Figat.

Przychody wzrosną

Mimo epidemii Polimex nadal prognozuje, że jego przychody sięgną w 2020 r. 1,9 mld zł, wobec 1,6 mld zł w zeszłym roku. W minionym roku firma poprawiła zysk EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) o 34 mln zł, do 96 mln zł. Wynik netto jest trzykrotnie wyższy od wyniku za 2018 r. i wynosi 51 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane