Polimex wypowiada umowy GDDKiA

  • Emil Górecki
opublikowano: 14-01-2014, 16:25

Kto komu wypowiedział umowę – to jedna z bardziej popularnych gier między Generalna Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), a wykonawcami.

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu, WM

 Po komunikatach GDDKiA o wyrzuceniu Polimeksu-Mostostalu z placu budowy S69 pod koniec zeszłego roku, oraz dzisiejszym wpisie na Twitterze, o wyrzuceniu spółki z budowy autostrad A1 i A4, Polimex poinformował, że jego konsorcjum odstąpiło od kontraktu na budowę tych autostrad.

- Odstąpienie od kontraktów i zakończenie robót budowlanych na tych odcinkach  autostrad A1, A4 i drogi ekspresowej S69, spowodowane jest nieprzedstawieniem w wymaganym terminie zgodnego z prawem zabezpieczenia zapłaty za roboty budowlane w sumarycznej  kwocie ponad       2 mld zł – tłumaczy Polimex w komunikacie prasowym.

To o tyle ciekawe, że w piątek 10 stycznia spółka poinformowała o tym, że otrzymała dwie gwarancje bankowe wystawione na zlecenie GDDKiA, na zabezpieczenie płatności dla podwykonawców na budowie A1 i A4.

Polimex wśród swoich żali do drogowej dyrekcji wymienia naruszenia istotnych postanowień kontraktów, w tym odrzucanie uzasadnionych roszczeń konsorcjów, jak również zaleganie z wypłatą wynagrodzenia za wykonane prace.

- Konsorcja, mając na uwadze możliwość polubownego rozwiązania tej sytuacji, wielokrotnie występowały do GDDKiA o naprawienie uchybień w celu umożliwienia realizacji budów. Nie przyniosło to jednak skutku. Wystąpiły z żądaniami przedstawienia zabezpieczenia wypłaty wynagrodzenia, bo złożone do GDDKiA roszczenia finansowe i przedłużające się procedury akceptacji poniesionych przez konsorcja kosztów dodatkowych nie gwarantowały uzyskania zapłaty tych kwot bez długotrwałych rozstrzygnięć sądowych – tłumaczy Paweł Szymaniak, rzecznik Polimeksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu