Politycy zdecydują o nastrojach

Mariusz Potaczała
opublikowano: 24-10-2011, 00:00

WALUTY

Miniony tydzień przyniósł wysyp danych. Kolejne informacje z rynku pracy pokazały lekki spadek przeciętnego zatrudnienia w przedsiębiorstwach w sierpniu. Gorsza sytuacja w zakresie zatrudnienia odbiła się na wynagrodzeniach. Z drugiej strony jednak zobaczyliśmy dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej. Sugerują one wysoki wzrost PKB w III kwartale. Natomiast wrześniowe przyspieszenie tempa wzrostu cen produkcji sprzedanej nie zmienia perspektyw polityki pieniężnej. Pomimo nie najgorszych danych złoty znacząco stracił w relacji do głównych walut. Stało się tak w wyniku rozczarowania inwestorów, co do braku ostatecznych rozwiązań dotyczących kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

W tym tygodniu nastroje zdeterminują rezultaty weekendowego szczytu przywódców Unii Europejskiej. Ostateczne decyzje zapadną jednak w środę, co oznacza, że pierwsza część tygodnia będzie zdominowana przez niepewność i spekulacje na temat rezultatów szczytu. Przewiduję, że nie dojdzie do opracowania kompleksowych planów naprawy sytuacji w strefie euro, co pogorszy sentyment na rynkach i spowoduje osłabienie euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu