Polityczna bitwa o spółkę dla start-upów

opublikowano: 20-01-2021, 20:00

Posłowie PiS przegrali głosowanie w sejmowej komisji o opóźnienie do 1 lipca 2021 r. startu prostej spółki akcyjnej. W czwartek chcą odegrać się za tę porażkę.

Nie ma szczęścia mająca ułatwić funkcjonowanie start-upom tzw. prosta spółka akcyjna (PSA). Ciągle trwa zamieszanie z datą jej wejścia w życie: czy już od 1 marca, czy od 1 lipca 2021 r.

Sukcesik opozycji
Sukcesik opozycji
Sejmowej opozycji udało się na jeden dzień zablokować opóźnienie startu prostej spółki akcyjnej. W czwartek koalicja rządząca chce się zrehabilitować za środową porażkę.
Mateusz Włodarczyk/Forum

Wczoraj sejmowa komisja ds. kodyfikacji głosami posłów opozycji zaakceptowała poprawki Senatu (z 13 stycznia) skutkujące przywróceniem 1 marca 2021 r. jako daty wejścia w życie przepisów o PSA. To duża niespodzianka, gdyż rząd, reprezentowany na posiedzeniu sejmowej komisji przez Michała Wosia, wiceministra sprawiedliwości, był przeciwny utrzymaniu tych poprawek. Jednak posłowie PiS przegrali głosowanie 9:4.

Co w tej sytuacji zrobią posłowie PiS? Zmobilizują się i podczas czwartkowego głosowania w Sejmie spełnią oczekiwania swojego rządu czy odpuszczą?

- Stanowisko klubu PiS wyrazimy na sali sejmowej – mówi enigmatycznie Barbara Bartuś, poseł partii rządzącej.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że posłowie Zjednoczonej Prawicy odrzucą poprawki senackie i przepisy o prostej spółce akcyjnej wejdą w życie później, czyli 1 lipca 2021 r. Tak się stanie, ponieważ rząd nie jest gotowy z elektronicznym systemem rejestracji PSA i potrzebuje jeszcze czasu na jego zintegrowanie i uruchomienie.

Branża startupowa już od kilku lat czeka na regulacje dotyczące prostej spółki akcyjnej. Resort rozwoju (gdy był kierowany przez Jadwigę Emilewicz) sfinalizował prace nad stosownym projektem i pierwotnie nowe przepisy miały wejść w życie 1 marca 2020 r. Ustawę z tą datą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wkrótce okazało się, że przepisy trzeba opóźnić o rok (do 1 marca 2021 r.) z powodu braku odpowiedniego systemu elektronicznego postępowania rejestrowego. Przez parlament szybko przeszła nowelizacja odsuwająca o rok datę startu nowej spółki. Jednak pod koniec ubiegłego roku znowu trzeba było tę datę odłożyć – tym razem na 1 lipca 2021 r. Sejm uchwalił zmianę 16 grudnia 2020 r. Problem w tym, że przepis z nową datą został dodany do zupełnie innego projektu (nowela kodeksu postępowania administracyjnego) dopiero na etapie drugiego czytania w Sejmie. Zarzut niezgodności z konstytucją takiego trybu uchwalania postawił senacki legislator. Cały Senat wprowadził poprawki wykreślające z ustawy datę 1 lipca 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane