Polityka ciąży rynkom

  • Przemysław Kwiecień
23-11-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Na rynkach przyszedł czas na odreagowanie, ale nie należy mieć złudzeń — nie ma to nic wspólnego z tym, jak podchodzi się do europejskich problemów. Przeciwnie, politycy wysłali inwestorom w środę bardzo negatywny komunikat. Paradoksalnie, pomimo upływu roku europejski kryzys jest dla rynków większym zagrożeniem niż na koniec 2011 r.

Wypowiedzi europejskich polityków nigdy nie należało interpretować dosłownie. Czasem wręcz przeciwnie, szczególnie gdy zapewniają, że sytuacja nie jest kryzysowa. Tym razem deklaracja po wtorkowym szczycie, że „pewien postęp został osiągnięty, jednak trzeba dopracować szczegóły”, oznacza nie mniej ni więcej tylko to, że Europa nie ma absolutnie żadnej strategii wyjścia z kryzysu. Potwierdza to reakcja greckiego premiera, który tym razem słusznie odnotował, że skoro trzeba jedynie dopracować detale, to dlaczego nie można w międzyczasie wypłacić Grecji pieniędzy? Pieniądze dla Grecji się znajdą, będzie też zapewne kompromis z MFW, który chce kolejnej restrukturyzacji długu, każda strona ma bowiem bardzo dużo do stracenia w przypadku fiaska. Rynki być może przyjmą taki kompromis pozytywnie. Problem jednak pozostanie.

Opieszałość polityków, wynikająca po części z nieuniknionej konfrontacji przy urnach (m.in. wiosną we Włoszech, jesienią w Niemczech) prowadzi do tego, że mimo upływu trzech lat rozwiązania poważne zastępowane są poszukiwanymi na szybko wiadrami z wodą. W przypadku Grecji takim rozwiązaniem jest głęboka restrukturyzacja długu, co postuluje MFW. Oczywiście funduszowi łatwo jest takie żądania wysuwać, bo to nie on będzie ponosił jej koszty (będzie wręcz beneficjentem, gdyż wzrośnie jakość udzielonych przez niego pożyczek).

Alternatywą jest wykluczenie Grecji ze strefy, innej drogi nie ma. Ze względów politycznych takiego rozwiązania jednak nie będzie. Należy liczyć się z tym, że grecki dług będzie jeszcze kilka razy rolowany, przedłużając niepewność na rynkach i agonię w greckim społeczeństwie. Finalnie koszt będzie większy niż gdyby Grecja dostała teraz duży „rabat” od pożyczkodawców. Politycy w poniedziałek uzgodnią szczegóły, ale wrócą do stołu szybciej niż im się wydaje. Paradoksalnie, kryzys europejski jest dla rynków większym zagrożeniem niż rok temu, gdy kłopoty były znacznie głębiej wycenione przez rynki niż obecnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ XTB DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polityka ciąży rynkom