Polityka ogranicza zwyżkę indeksów GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 26-10-2005, 11:22

Początek środowej sesji stał pod znakiem reakcji inwestorów na wyniki kwartalne Telekomunikacji Polskiej, które okazały się bardzo dobre. Zwyżka kursu TP pociągnęła WIG20 w górę. Zwyżka jest jednak stosunkowo nieduża, cieniem na giełdzie kładzie się kryzys w tworzeniu koalicji rządowej.

Początek środowej sesji stał pod znakiem reakcji inwestorów na wyniki kwartalne Telekomunikacji Polskiej, które okazały się bardzo dobre. Zwyżka kursu TP pociągnęła WIG20 w górę. Wzrost jest jednak nieduży, bo cieniem na giełdzie kładzie się kryzys w tworzeniu koalicji rządowej.

Akcje TP zyskały około 2 proc. na początku sesji po tym jak przed jej rozpoczęciem spółka poinformowała o wzroście zysku netto do 937 mln zł z 628 mln zł przed rokiem, chociaż nie uniknięto 1,5-proc. spadku przychodów. Jednak już po kilkunastu minutach inwestorzy zaczęli realizować zyski, skutkiem czego kurs zjechał do poziomu wtorkowego zamknięcia.

WIG20 nie oddał jednak całego wzrostu, bo pałeczkę lidera przejął PKN Orlen. Akcje płockiej rafinerii drożeją o ponad 2,3 proc. choć obrotami ok. 70 mln zł znacznie ustępują Telekomunikacji, gdzie handel wyraża się kwotą 120 mln zł.

WIG20 zyskuje skromne 0,4 proc. Mogłoby być znacznie lepiej, gdyby nie wpływ polityki. Dla przykładu węgierski BUX zyskuje ponad 2,8 proc. Czeski PX50 zwyżkuje o ponad 1 proc. Nocne rozmowy PiS-PO nie zażegnały kryzysu w budowie koalicji rządowej. Pojawiają się za to coraz bardziej egzotyczne pomysły.

Oto bowiem przed kilkunastoma minutami Kazimierz Marcinkiewicz zaproponował PO… podział MSWiA na dwa resorty: administracji oraz spraw wewnętrznych. Resortem administracji kierowałby Jan Rokita. Jeśli tak ma wyglądać ograniczanie biurokracji i naprawa państwa w wersji PiS-u, to należy uciekać z tego kraju gdzie pieprz rośnie. Ręce opadają… AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane