Polityka znów szkodzi

Mariusz Potaczała
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

Zamieszanie na scenie politycznej było głównym powodem wtorkowego spadku notowań złotego. Inwestorów niepokoi brak nowej kandydatury na stanowisko szefa Narodowego Banku Polski (NBP). Kurs euro wzrósł z 3,79 zł do 3,8150 zł, a dolara poruszał się od 2,88 zł do 2,91 zł. Polskiej walucie nie pomógł nawet spadek notowań dolara na rynkach zagranicznych.

Po rezygnacji Jana Sulmickiego z kandydowania na stanowisko prezesa NBP w ubiegłym tygodniu prezydent nikogo jeszcze nie wskazał. Tymczasem rynek nie lubi niepewności. Na rynku mówiło się, że prezydent zaproponuje Zytę Gilowską, wicepremier i minister finansów. Jednak takie spekulacje zostały ucięte już na początku tygodnia. Informacje o rezygnacji byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza z wejścia do rządu Jarosława Kaczyńskiego dodatkowo umocniły pozycję Zyty Gilowskiej. Inwestorzy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Kancelaria prezydenta podała wczoraj, że nowego kandydata na stanowisko szefa NBP możemy poznać po Nowym Roku. Im dłużej rynek będzie oczekiwał na przedstawienie kolejnego nazwiska na stanowisko prezesa banku centralnego, tym bardziej inwestorzy będą zachowywać się nerwowo.

GUS opublikował wczoraj dane o produkcji przemysłowej. W listopadzie odnotowano wzrost produkcji o 11,7 proc., licząc rok do roku wobec oczekiwanych 14,7 proc. Ceny produkcji też rosły wolniej o 2,6 proc. Spodziewano się 3,1 proc. Po tych informacjach Ministerstwo Finansów podniosło prognozę wzrostu PKB w 2006 r. do 5,6-5,7 proc. W IV kwartale gospodarka powinna rozwijać się w tempie powyżej 6 proc.

Sytuacja na rynku złotego podczas środowej sesji będzie uzależniona głównie od zmian na rynku EUR/USD. Inwestorzy poczekają na zakończenie dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Naszym zdaniem nie przyniesie ono jednak zmian w polityce monetarnej. Nadal oczekujemy, że do podwyżki stóp dojdzie najwcześniej w marcu. Główna stopa procentowa pójdzie wówczas w górę do 4,25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane