Polkomtel dla Polaków, czyli oferta dla TDC

Magdalena Wierzchowska
09-01-2006, 00:00

Polscy akcjonariusze chcą dokupić Polkomtela. Zrobili już pierwszy krok, choć obawiają się uwikłania w historię podobną do walki w Erze.

Krajowi akcjonariusze Polkomtela, czyli PKN Orlen, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), KGHM Polska Miedź i Węglokoks, wielokrotnie deklarowali, że chcą sprzedać akcje operatora Plus GSM i Samych Swoich.

— Nadal podtrzymujemy to, co powiedzieliśmy rok temu, że najlepszym sposobem wyjścia z Pol-komtela jest wprowadzenie go na giełdę — mówi Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen.

Ale oficjalne deklaracje to jedno. W rzeczywistości polscy akcjonariusze chcieliby dokupić akcje operatora Plus GSM i Samych Swoich. Nadarzyła się ku temu niezła okazja.

Duński TDC, właściciel 19,61-procentowego pakietu akcji Polkomtela, powinien wkrótce zmienić właściciela. Duńskiego operatora chce kupić Nordic Telephone Company, konsorcjum funduszy inwestycyjnych Apax Partners Worldwide, Blacstone Group International, Kolberg Kravis Roberts, Pereira Advisers i Providence Equity Partners. 12 stycznia mija termin wezwania na akcje TDC. Jest duża szansa, że się powiedzie.

Statut Polkomtela mówi, że zmiana właścicielska u jednego z akcjonariuszy uruchamia prawo pierwokupu należących do niego akcji przez pozostałych. Tak przynajmniej uważają polscy akcjonariusze, podpierając się ekspertyzami prawnymi.

— Istnieje między nami jednomyślność w ocenie sytuacji — TDC ma obowiązek wystawić swój pakiet na sprzedaż — mówi osoba związana z jednym z polskich akcjonariuszy Polkomtela.

Ludzie listy piszą

Akcjonariusze zrobili już nawet pierwszy krok w stronę kupna akcji Polkomtela, wysyłając do TDC list z pozornie niewinnym pytaniem: dlaczego TDC nie poinformował ich o zmianie swojej struktury właścicielskiej. Zdaniem niektórych prawników, TDC mógł to zrobić już w grudniu. Taka informacja może być wstępem do uruchomienia opcji pierwokupu.

— Jeżeli TDC powiadomi akcjonariuszy Polkomtela, że zmienia właściciela, każdy z nich ma prawo do skorzystania z opcji pierwokupu, jeśli zgłosi to w ciągu 30 dni — mówi jeden z naszych informatorów.

Akcjonariusze odmawiają odpowiedzi na pytanie „PB” o list do TDC i o zamiary kupna akcji Pol-komtela.

— Nie potwierdzam, nie zaprzeczam — mówi Andrzej Szczepek, wiceprezes KGHM i szef rady nadzorczej Polkomtela.

— W sprawach związanych z Polkomtelem proszę kontaktować się z Andrzejem Szczepkiem — mówi Stanisław Dobrzański, prezes PSE.

Obecnie polscy akcjonariusze mają 60,78-procentowy pakiet operatora. Prawo pierwokupu daje każdemu akcjonariuszowi prawo do kupna udziałów proporcjonalnie do wysokości posiadanego przez niego pakietu. Skorzystanie z tej opcji da polskim akcjonariuszom ponad 70-procentowy pakiet. Według niektórych wyliczeń, mogą mieć nawet 75-procentowy, co pozwoliłoby im na samodzielne podejmowanie kluczowych decyzji (ta wersja jest jednak mało realna). Teraz wszystkie muszą konsultować z akcjonariuszami zagranicznymi.

Powtórka z PTC?

Ale statut spółki jest dość nieprecyzyjny i jest bardzo dużo niejasności wokół tego, ile akcji, za jaką cenę i w jaki sposób mogą kupić akcjonariusze w takiej sytuacji. Dlatego PSE, KGHM i Orlen obawiają się, że wykonanie opcji pierwokupu narazi ich na długotrwały konflikt z brytyjskim Vodafone, właścicielem 19,61 proc. akcji Pol-komtela.

— Nie chcemy, aby Polkomtel stał się drugim PTC. Wolelibyśmy uniknąć sytuacji, gdzie sprawę musi rozwiązywać sąd arbitrażowy w Wiedniu — mówi osoba związana z polskimi akcjonariuszami.

Czekając na ministra

Uzyskanie przez polskich udziałowców kontroli nad Polkomtelem jest zgodne z linią polityczną Prawa i Sprawiedliwości.

— Zwiększanie obecności polskiego kapitału to bardzo dobre rozwiązanie — mówi Tomasz Markowski, wiceprzewodniczący komisji skarbu.

Pewnym problemem może być tutaj zmiana na stanowisku ministra skarbu, udziałowca lub właściciela KGHM, PKN, PSE i Węglokoksu. Nowy minister będzie miał sporo do powiedzenia w sprawie kupna akcji Polkomtela przez jego udziałowców. Osoby, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że udziałowcy nie podjęli jeszcze żadnych formalnych decyzji. Ewentualna transakcja z TDC nie przekreśla natomiast wprowadzenia spółki na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polkomtel dla Polaków, czyli oferta dla TDC