Czytasz dzięki

Polkomtel przegrywa w procesie o 6 mln zł

opublikowano: 19-05-2020, 22:00

Sąd apelacyjny uchylił korzystny dla telekomu wyrok I instancji i nakazał powtórkę procesu o wysoką karę za naruszanie interesów klientów.

Już był w ogródku, już witał się z gąską… Niewiele brakowało, aby Polkomtel ostatecznie wygrał kilkuletni spor sądowy z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o 5,9 mln zł. Firma była górą w pierwszej fazie procesu, kiedy to w 2018 r. sąd pierwszej instancji uchylił decyzję regulatora, a także sankcję finansową. Jednak odwołanie szefa urzędu antymonopolowego okazało się skuteczne i sąd apelacyjny korzystny dla Polkomtela wyrok uznał za błędny i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Proces ruszy więc od początku. Sprawa miała swój początek w 2012 r., gdy UOKiK zaczął sprawdzać, czy telekom naruszył zbiorowe interesy konsumentów, nie przedstawiając nowym klientom oraz dotychczasowym abonentom regulaminów promocji. Regulaminów było wiele i obowiązywały przez różne okresy. Zawierały zasady promocji polegającej na możliwości bezpłatnego korzystania z usług dodatkowych.

„Kara pieniężna wymierzona została za stosowanie praktyki polegającej na naruszeniu obowiązku przekazywania konsumentom wzorców umowy dotyczących promocji oraz przekazywania komunikatówo jej zakończeniu, co mogło wprowadzać klientów w błąd” — pisał prezes UOKiK w uzasadnieniu swojej decyzji.

Spółka broniła się, przedstawiając swoje argumenty, lecz zaprzestała kontrowersyjnych praktyk. To zaniechanie zostało uznane za okoliczność łagodzącą i w 2014 r. prezes UOKiK nałożył na Polkomtela karę wysokości 5,9 mln zł. Telekom nie pogodził się z nią i odwołał się do sądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane