Polmos Żyrardów idzie pod młotek
Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło zaproszenie do rokowań w sprawie prywatyzacji Żyrardowskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos. Do 8 września potencjalni inwestorzy mają czas na wyrażenie zainteresowania udziałem w przekształceniach zakładu. Tydzień później — 15 września — minie termin składania wstępnych ofert. W ciągu kolejnych dwóch tygodni minister skarbu państwa ujawni listę inwestorów dopuszczonych do rokowań. Przy prywatyzacji doradzać ma firma konsultingowa Pro Invest International.
Polmos Żyrardów zostanie wniesiony do nowej spółki, w której akcje obejmie jeden z inwestorów. Liczba walorów przeznaczonych dla inwestora będzie jednym z przedmiotów rokowań. Wiadomo jedynie, że 15 proc. akcji dostaną nieodpłatnie pracownicy zakładu.
Sztandarową marką Polmosu z Żyrardowa jest wódka Belvedere. Wyrok Sądu Apelacyjnego, uznający prawa firmy z Żyrardowa do tej marki, podniósł znacznie wartość spółki. Oponent w sporze o markę Belvedere — francuski Belvedere France — jest jednym z potencjalnych inwestorów. Zainteresowanie prywatyzacją zakładu z Żyrardowa wyrażał także Philips Millenium, amerykański dystrybutor wódki Belvedere.
Polmos Żyrardów należy do małych zakładów spirytusowych. Ma około 1-proc. udział w rynku. W 1999 r. osiągnął obroty na poziomie 50,7 mln zł. DTK