Polnord ma trupa w szafie

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 17-02-2004, 00:00

Giełdowa kariera Polnordu-Energobudowy (PE) rozpoczyna się fatalnie. Kurs akcji PE spadał wczoraj nawet około 15 proc. po ujawnieniu przez zarząd zastrzeżeń do ksiąg Energobudowy, która została niedawno przejęta przez Polnord. Niewykluczone, że choroba tocząca świat polityczny zaatakowała giełdowy parkiet. Przed fuzją prezesem Energobudowy był Jerzy Jędykiewicz, pomorski baron SLD, który jest główną postacią w aferze Stella Maris. Władze PE zaprzeczają jednak, że sprawa może być wątkiem w skandalu opisywanym przez prasę.

Zarząd PE zgłosił wątpliwości co do uszczuplenia kapitałów Energobudowy. Nieoficjalnie mówi się, że były prezes Energobudowy miał działać na szkodę spółki i narazić ją na straty rzędu 30 mln zł. W związku ze sprawą zawieszono dwóch członków zarządu — Piotra Susłę i Pawła Judę, którzy byli wcześniej we władzach przejętej firmy. Księgi bada audytor BDO, który ma przedstawić raport do końca marca. Zastanawia tylko, dlaczego w trakcie procesu połączenia nie wykryto żadnych niejasności.

Sprawa przysłoniła publikację przez spółkę niezłych wyników za ubiegły rok. Sam Polnord miał ponad 295 mln zł przychodów, czyli o 93 mln zł więcej niż rok wcześniej. Spółka należy do nielicznej grupy rentownych podmiotów w branży budowlanej. Zyski operacyjny i netto były niewiele wyższe niż w 2002 roku (odpowiednio 3,7 mln i 1,27 mln zł). Prognozy na ten rok przewidują, że przychody PE przekroczą 500 mln zł. Według informacji spółki, do tej pory jej portfel zamówień na ten rok wypełniony jest w 50 proc. Na tle branży firma i tak jest w komfortowej sytuacji, gdyż uczestniczy w projektach głównego udziałowca Prokom Investment, aktywnie działającego w branży deweloperskiej. Zarząd enigmatycznie zapowiada „dość dużą kwotę netto”, ale nie ma co oczekiwać, że wyniki będą rewelacyjne. Nie wiadomo, jakie konsekwencje będą miały niejasności w księgach Energobudowy. Na pewno natomiast firma poniesie koszty restrukturyzacji po fuzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polnord ma trupa w szafie