Polnord sprzedaje projekt w Gdańsku

Kamil Zatoński
opublikowano: 17-01-2008, 09:16

Deweloper nie wybuduje tam mieszkań. Na  transakcji sprzedaży zaksięguje za to 37 mln zł zysku brutto.

Przedwstępna umowa dotyczy sprzedaży projektu, w skład którego wchodzą prawo wieczystego użytkowania gruntu o powierzchni 2,1 ha, położonego w Gdańsku przy al. Rzeczypospolitej, prawa wynikające z decyzji o warunkach zabudowy oraz projektu budowlanego, sporządzonego na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę.

Wcześniej spółka informował, że na działce tej w latach 2008-2011, chce wybudować mieszkania w budynkach wielorodzinnych o łącznej powierzchni użytkowej 38.060 m2.

Kwota umowy to 46 mln zł, przy czym w księgach spółki aktywa te wycenione były na 9 mln zł. Oznacza to, że zysk brutto z transakcji (zaliczony zostanie do wyników pierwszego kwartału), wyniesie około 37 mln zł.

Zarząd spółki zwraca w komunikacie uwagę, że ustalona cena odpowiada wartości netto przyszłych przychodów (przy stopie dyskontowej równej 10,5% p.a.) związanych z planowanym projektem, przy jednoczesnym istotnym ograniczeniu ryzyka dla spółki, związanym z jego realizacją.

„Jednocześnie transakcja ta odzwierciedla realizowaną przez Polnord strategię sprzedaży projektów deweloperskich na różnych etapach ich realizacji, w celu optymalizacji stopy zwrotu z inwestycji i zaangażowania środków w przedsięwzięcia o coraz to większej skali i wysokiej rentowności” – dodano.

"W naszej wycenie prognozowaliśmy 250 mln zł przychodów z tego projektu, które Polnord miał osiągnąć na inwestycji w 2010 roku. Przy zakładanej marży na poziomie średnio niecałe 20 proc. na sprzedaży, projekt przyniósłby ok. 50 mln zł zysku w 2010 roku. Wartość sprzedaży projektu jest wielkością zbliżoną do naszej wyceny. Korzystne jest to, że spółka otrzyma gotówkę wcześniej niż uzyskałaby z projektu. Zysk Polnordu będzie oczywiście niższy (gdyż należy uwzględnić cenę gruntu), ale zostanie osiągnięty wcześniej" - komentuje Kacper Żak, analityk DI BRE Banku.

Dziś o godzinie 11.10 za akcje Polnordu płacono 117,70 zł, po wzoście o 5,6 proc.

 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu