Polowanie na koreańskie inwestycje

opublikowano: 22-05-2019, 22:00

Największe marki, w tym LG, już w Polsce są, ale agencja inwestycji liczy na przyciągnięcie kolejnych.

Dziś w Seulu odbędzie się Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe.

— Do udziału zgłosiło się ponad 100 koreańskich firm — mówi Jan Kamoji-Czapiński, dyrektor obszaru inwestycji w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która razem z FKI (federacją koreańskiego przemysłu), KOIMA (zrzeszeniem koreańskich importerów) i KOTRA (swoim koreańskim odpowiednikiem) współorganizuje forum.

E-auta górą

Przedstawiciele agencji pojechali do Seulu już w poniedziałek. Odbyli spotkania z firmami, z którymi już wcześniej rozpoczęły się rozmowy o inwestycjach w Polsce. PAIH obsługuje 11 projektów z Korei Południowej, głównie z segmentu elektromobilności. Niedawno inwestycje ogłosiły m.in. Foosung w Kędzierzynie-Koźlu czy KET w Zabrzu. Właśnie ze względu na zainteresowanie elektromobilność jest tematem głównym raportu, który PAIH przygotował dla koreańskich inwestorów. Raport identyfikuje najbardziej perspektywiczne sektory.

Obok elektromobilności są to także infrastruktura, nieruchomości komercyjne czy ICT. Polska jest 14. krajem na świecie pod względem napływu koreańskich inwestycji produkcyjnych, a w 2017 r. Korea była trzecim, po USA i Japonii, pod względem wartości nakładów zagranicznym inwestorem spoza UE (3,9 mld zł). Największe nakłady pochodzą od jednego koncernu: LG. W 2005 r. LG Philips LCD ogłosił budowę w Kobierzycach pod Wrocławiem fabryki paneli za 429 mln EUR (produkcja została przeniesiona do Mławy), a od 2016 r. w tym samym miejscu inwestuje w fabrykę baterii do samochodów elektrycznych LG Chem, który w 2016 r. zapowiedział 315 mln EUR inwestycji, a rok później 1053 mln EUR.

Finanse dojrzały

— W Korei staramy się być 3-4 razy w roku. Tym razem zachęcamy inwestorów do wykorzystania potencjału Polskiej Strefy Inwestycji, która pozwala wybrać lokalizację według życzenia, a nie ograniczenia się do terenów znajdujących się w zasobach strefy ekonomicznej. Impulsem do ściągania projektów badawczo-rozwojowych są fundusze unijne, ulga na B+R, innovation box i fundusz wspierający rozwój elektromobilności — mówi Marcin Dudarski, partner zarządzający JP Weber, firmy, która współtworzyła raport dla koreańskich inwestorów.

W Polsce działa ponad 260 firm z Korei.

— Z powodu intensyfikacji koreańskich inwestycji w Polsce od jakiegoś czasu pojawiają się przedstawiciele najbardziej konserwatywnej branży — finansowej. We Wrocławiu siedzibę ma Shinhan Bank, a w Katowicach Woori Bank. Firmom z tej branży chcemy pokazać możliwość uczestniczenia w projektach infrastrukturalnych we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju — mówi Marcin Dudarski.

Podczas forum odbędzie się prezentacja Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Dziura rośnie

 Nad wejściem do Korei polskich eksporterów pracuje Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Seulu. Obsłużyło 60 zapytań i współpracowało przy zawarciu kontraktu na sprzedaż mleka w proszku dla jednej z firm. W zaawansowanej fazie jest eksportowy projekt firmy z sektora meblowego.

W 2018 r. eksport z Polski do Korei wzrósł o 13 proc., do 0,6 mld USD, a import o 30 proc., do 3,7 mld USD. Wyższy deficyt handlowy mamy tylko z Chinami i Rosją. W ciągu 15 lat polski eksport do Korei wzrósł o 750 proc. PAIH uważa, że najbardziej perspektywiczne dla polskiego biznesu są: ICT, szczególnie gry wideo, cyberbezpieczeństwo, bankowość mobilna, sztuczna inteligencja, rozwiązania w chmurze, inteligentna opieka zdrowotna oraz branże spożywcza (Korea importuje 70 proc. żywności) oraz farmaceutyczna i kosmetyczna (w pięć lat eksport kosmetyków z Polski wzrósł prawie 6-krotnie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy