Czytasz dzięki

Polpharmy przepis na rozwój biotechnologii

Puls Biznesu, Partner publikacji: Polpharma
opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Klastry i rozwój kompetencji w dziedzinie biotechnologii — to warunki, które powinna spełnić Polska, by zająć pozycję wśród światowych liderów tej nowej dziedziny farmacji.

To jasna i klarowna wizja przedstawiona przez Prezesa Polpharmy Markusa Siegera podczas konferencji Impact ’18. Największy polski producent leków zapowiada, że wyda na rozwój biotechnologii około 2 mld zł.

RECEPTA NA SUKCES: Według Markusa Siegera, prezesa Polpharmy, kluczem do rozwoju biotechnologii jest współpraca firm biotechnologicznych, uczelni i jednostek naukowych, start-upów oraz strony rządowej.
Fot. Tomasz Gotfryd

— Już wydaliśmy 700 mln zł, a w następnych latach przeznaczymy jeszcze 1,3 mld zł na rozwój produktów, infrastruktury badawczej i produkcyjnej — deklaruje Markus Sieger.

Kluczowy warunek rozwoju to kadry:

— Otwieramy nową fabrykę w Duchnicach pod Warszawą, gdzie zatrudnimy 500 osób, oraz rozbudowujemy ośrodek w Gdańsku. Dlatego chcemy powołać BioAkademię, która będzie kształciła pracowników, dawała im umiejętności praktyczne i przygotowywała ich do pracy w naszych placówkach. W Akademii przyszli naukowcy i pracownicy będą zdobywać przydatne umiejętności i wiedzę na najwyższym poziomie, której dziś brakuje w Polsce — mówi Sieger.

Z opinią, że absolwentom kierunków biotechnologicznych nie brakuje wiedzy, brakuje im natomiast praktycznych umiejętności, zgadza się Marcin Szumowski, prezes OncoArendi Therapeutics, jednej z nielicznych spółek z branży, notowanych na warszawskiej giełdzie.

— Ekosystem biotechnologiczny musi stawiać czoła licznym wyzwaniom, by doścignąć najlepszych na świecie. Nauka i jej praktyczny aspekt to podstawa ekosystemu, bez której rozwój nie jest możliwy — mówi Marcin Szumowski. Ale to tylko jeden z elementów układanki.

Wytyczanie trendów

— Patrząc na biotechnologię jako na globalny biznes, nie wyobrażam sobie sukcesu w tej dziedzinie bez współpracy rządu i firm. To układ naczyń połączonych. Jeżeli jedno nie działa, drugie nie ma szansy przetrwania — dodaje prezes OncoArendi Therapeutics.

Propozycją rządu są wirtualne instytuty badawcze, które mają przezwyciężyć problem niskiej efektywności transferu wyników badań naukowych do gospodarki i ograniczeń związanych z rozproszeniem najlepszych zespołów badawczych w Polsce. Ale ton nadawać powinni liderzy branży — uważa Jan Filip Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Każdy oczekuje wsparcia od rządu, ale my tak naprawdę uważamy, że takie firmy jak Polpharma i OncoArendi Therapeutics działają jak latarnia morska, a inne, mniejsze, powinny podążać za ich światłem — mówi Jan Filip Staniłko.

Wsparcie dla nauki

Według Markusa Siegera, rozwój przyspieszyć mogą klastry, które pozwoliłyby zwiększyć potencjał pojedynczych firm dzięki współpracy między przedsiębiorcami i bliskości ośrodków akademickich. Istotna jest również współpraca samych naukowców z przedsiębiorstwami (staże, doktoraty wdrożeniowe) oraz zachęcenie do powrotu z zagranicy tych naukowców, którzy wyjechali.

— Miejsca pracy o światowych standardach, możliwościach rozwoju i odpowiednim zapleczu finansowym to sposób na zatrzymanie talentów w kraju i wykorzystanie ich umiejętności — nie ma wątpliwości Markus Sieger.

— W takiej firmie jak Polpharma start-up może pracować ze świetnie wykwalifikowaną kadrą i daje to szanse wykonywania ważnej pracy w skali międzynarodowej, bez potrzeby wyjazdu za granicę — dodaje Jan Filip Staniłko.

— Ekosystem biotechnologiczny musi przede wszystkim generować przychód i zysk, ale także korzyści dla społeczeństwa. Trzeba stawiać sobie

ambitne cele do zrealizowania. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale wspólnie można stworzyć kompetencje w tej nowej dziedzinie — przekonuje Marcin Szumowski.

— Pracujemy nad rozwojem biotechnologii razem, bo to klucz do naszego wspólnego sukcesu. Widoczne są powiązania między nauką, biznesem i rządem, ale wymagają one jeszcze bardziej intensywnej współpracy — podsumowuje Markus Sieger.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Partner publikacji: Polpharma

Polecane