Polsat czarnym koniem ostatniego przetargu

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 23-09-2008, 00:00

Dzisiaj będzie wiadomo, kto wystartuje w przetargu na częstotliwości GSM900. Faworytem jest Play. Ale pokrzyżować mu szyki może Zygmunt Solorz-Żak.

Dzisiaj będzie wiadomo, kto wystartuje w przetargu na częstotliwości GSM900. Faworytem jest Play. Ale pokrzyżować mu szyki może Zygmunt Solorz-Żak.

Operatorzy złożą dzisiaj oferty na częstotliwości telefonii komórkowej w paśmie 900 MHz. Do tej pory faworytem było P4, operator sieci Play. Ale szyki może mu pokrzyżować Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu.

Element układanki

— Nie podjąłem jeszcze decyzji. Będziemy na ten temat rozmawiać — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

Wczoraj uzyskał zgodę na przejęcie kontroli nad operatorem sieci Sferia, który świadczy usługi telefonii stacjonarnej, a wkrótce może uzyskać rozszerzenie koncesji na usługi telefonii komórkowej. Do właściciela Polsatu należy też większościowy pakiet Cyfrowego Polsatu (CP), operatora największej w Polsce platformy satelitarnej, który niedawno rozpoczął świadczenie usług telefonii komórkowej. Wspólnie firmy mogłyby stworzyć ciekawą ofertę. Zwłaszcza że mogą łatwo wykorzystać zawartość programową Telewizji Polsat. Sferia i Cyfrowy Polsat zapowiadają jednak, że nie wystartują w przetargu. Może to jednak zrobić inna spółka zależna od Zygmunta Solorza- -Żaka.

Jest się o co bić

GSM900 to jeden z ostatnich zakresów częstotliwości telefonii komórkowej na naszym rynku, które regulator wystawia na sprzedaż. To bardzo atrakcyjne pasmo, bo pozwala na stosunkowo tanie pokrycie zasięgiem całego kraju. Można się spodziewać, że PTK Centertel (operator sieci Orange), Polkomtel (Plus) i PTC (Era) będą zainteresowane przetargiem, bo na tych częstotliwościach opłaca się świadczyć usługi bezprzewodowego dostępu do internetu. To hasło numer jeden wśród operatorów borykających się ze spadającymi cenami połączeń głosowych i hurtowych stawek połączeń (MTR). Te częstotliwości najbardziej przydałyby się jednak operatorowi sieci Play, który ponosi teraz wysokie koszty budowy infrastruktury. Zainteresowanie częstotliwościami wyrażał CenterNet, nie jest znana opinia Mobylandu, drugiego operatora, który próbuje budować sieć na częstotliwościach GSM1800.

Warunki przetargu premiują nowe podmioty na rynku. Urząd Komunikacji Elektronicznej odejmuje punkty operatorom posiadającym częstotliwości z zakresu 400, 800 i 900 MHz. Należą one do PTC, Polkomtela, PTK Centertel i Sferii. UKE nie zmniejszy jednak liczby punktów za posiadanie tzw. wyższych częstotliwości. Na nich budują sieci nowi gracze na rynku komórkowym — CenterNet, Mobyland i operator sieci Play.

Udziałem w przetargu zainteresowani byli inwestorzy z Bliskiego Wschodu i Indii. Z nieoficjalnych informacji wynika, że raczej nie będą się ubiegali o częstotliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu