Polsat i TVP starają się o prawa do piłkarskich MŚ

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-04-2005, 12:19

Polsat i Telewizja Polska czynią starania o nabycie praw telewizyjnych do przyszłorocznych finałów piłkarskichmistrzostw świata. Rozmowy przebiegają jednak powoli i prawdopodobnie przez najbliższe cztery miesiące niewiele się zmieni.

Polsat i Telewizja Polska czynią starania o nabycie praw telewizyjnych do przyszłorocznych finałów piłkarskichmistrzostw świata. Rozmowy przebiegają jednak powoli i prawdopodobnie przez najbliższe cztery miesiące niewiele się zmieni.

    Prawa telewizyjne do finałów mistrzostw świata w 2002 i 2006 roku pięć lat temu za około 3 miliardy euro kupiło niemieckie imperium medialne Leo Kircha. Jednak koncern Media Kirch w 2002 roku zbankrutował, a możliwość dysponowania relacjami z turnieju w Niemczech przejęła wyodrębniona z niego grupa Infront [email protected] Media.

    Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym sprawa transmisji telewizyjnych z MŚ-2006 nie jest jeszcze uregulowana. O prawa z turnieju, warte 15-20 milionów euro,  ubiegają się stacje Polsat i TVP S.A.

    "Robimy wszystko, aby te prawa pozyskać, ale jest jeszcze sporo czasu i na razie nie ciąży na nas żadna presja - wyjaśnił PAP szef sportu w Polsacie Marian Kmita. - Prowadzimy rozmowy z firmą Infront, pokonujemy kolejne bariery, przede wszystkim finansowe. Mamy bowiem swoje wyliczenia, ile takie prawa są warte. Na pewno jednak nie mniej niż 10 milionów euro. Więcej będzie można powiedzieć we wrześniu, gdy nadejdzie moment planowaniabudżetów reklamowych. Będziemy chcieli maksymalnie zamortyzować wydatki, które poniesiemy na te transmisje".

    Sprawa transmisji to przede wszystkim biznes, ale także prestiż. Według nieoficjalnych informacji Polsat jest znacznie bliższy transakcji z firmą Infront. "To także jest nasza misja, chociaż wcale nie musimy jej wypełniać. Jeśli jednak zdecydujemy się coś pokazać ludziom, to nie może to być w złym opakowaniu" - dodał Kmita.

    W przypadku nabycia praw Polsat może odsprzedać TVP sublicencję na bezpośrednie transmisje z co najmniej dziewięciu spotkań, w tym meczu otwarcia, półfinałów i finału oraz meczów Polaków w przypadku ich awansu do turnieju.

    "Nie mogę wypowiadać się na temat TVP. O sublicencjach także na razie nie ma co mówić. Do tego tematu przejdziemy później" - stwierdził Kmita, który podkreślił, że starania o prawa do relacji z mistrzostw czynione będą niezależnie od wyników polskiej reprezentacji w eliminacjach.

    Daniel Jabłoński z Wydziału Rzecznika TVP S.A. potwierdza fakt zainteresowania telewizji publicznej zakupem praw i negocjacji z ich właścicielem.

    "Oczywiście TVP jest zainteresowana zakupem praw do przyszłorocznych mistrzostw świata - powiedział PAP Daniel Jabłoński. - Cały czas trwają negocjacje ze spółką Infront, która dysponuje tymi prawami. Nie potrafię powiedzieć, kiedy negocjacje się zakończą, gdyż do mundialu pozostał jeszcze ponad rok".

    Jabłoński podkreślił, że rozwój sytuacji w dużej mierze zależy od finansowych żądań właściciela praw. "Zdajemy sobie sprawę, że miliony telewidzów są zainteresowane taką imprezą, jak piłkarskie MŚ. Jednak kwestie finansowe odgrywają wielką rolę. W budżecie TVP muszą znaleźć się środki także na zakup filmów, finansowanie własnej produkcji, jak choćby teatru telewizji, czy realizację innych zadań wynikających z misji publicznej" - dodał Jabłoński.

    Transmisje w telewizji ogólnopaństwowej z co najmniej dziewięciu meczów finałów MŚ, w tym gier Polaków, gwarantuje polskie prawo. W przypadku przekazania TVP S.A. sublicencji, Polsat miałby prawo do pokazywania tych samych meczów równolegle na żywo w swoim sportowym paśmie kodowanym. 

    Podobna sytuacja miała miejsce przed finałami MŚ w 2002 roku, które rozgrywane były na boiskach Korei Płd. i Japonii. Prawa telewizyjne do tego turnieju także miał Polsat, który zakupił je zanim jeszcze polscy piłkarze zapewnili sobie awans. Dwa miesiące przed rozpoczęciem rozgrywek sublicencję na prawa do transmisji z meczów polskiej drużyny, meczu otwarcia, półfinałów i finału uzyskała TVP.

    "Przed poprzednimi mistrzostwami Polsat zakupił prawa do transmisji dużo wcześniej, bowiem wtedy inny był rynek reklamowy. Myśleliśmy, że uda się na tym zarobić, a okazało się, że ledwo zwróciły nam się wydatki. Poza tym promowaliśmy nowy kanał sportowy. Teraz mamy już większe doświadczenie" - wyjaśnił Marian Kmita.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane