Polsat ma zielone światło na Netię

opublikowano: 13-05-2018, 22:00

Urząd antymonopolowy nie zgłosił zastrzeżeń do przejęcia kontroli nad Netią przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka. Trwające od grudnia wezwanie może zostać sfinalizowane.

Tym razem obaw o ograniczenie konkurencji nie było. W ubiegłym miesiącu, rezultacie przedłużającego się postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, upadła koncepcja wielkiego przejęcia w branży kablowej, w ramach którego UPC, lider rynku, miało przejąć trzecią pod względem liczby klientów w polskiej branży spółkę Multimedia Polska. Teraz urząd, choć też zastanawiał się długo, uznał, że nie ma nic przeciwko wchłonięciu stacjonarnej Netii przez grupę Cyfrowego Polsatu, która jest m.in. operatorem sieci komórkowej Plus.

„W dniu 11 maja 2018 r. Cyfrowy Polsat otrzymał decyzjęprezesa UOKiK o udzieleniu bezwarunkowej zgody na dokonanie koncentracji, polegającej na przejęciu przez wzywającego kontroli nad Netią” — głosi komunikat Cyfrowego Polsatu.

Bezwarunkowa zgoda UOKiK była podstawowym warunkiem prawnym, od którego spełnienia Cyfrowy Polsat uzależniał przeprowadzenie transakcji. Przypomnijmy, że Cyfrowy Polsat, wraz z cypryjską spółką Karswell, należącą do Zygmunta Solorza-Żaka, ogłosił wezwanie na akcje Netii 5 grudnia ubiegłego roku, tuż po tym, jak odkupił znaczący pakiet walorów telekomu od spółek powiązanych ze Zbigniewem Jakubasem. Na niespełna 33 proc. akcji Netii wydano wtedy 639 mln zł, płacąc 5,77 zł za papier.

Taką samą cenę zaoferowano pozostałym akcjonariuszom w wezwaniu. Zapisy zaczęto przyjmować pod koniec stycznia. Początkowo wezwanie miało trwać do 5 marca, ale — właśnie ze względu na brak zgody UOKiK — termin ten dwukrotnie przedłużano. Teraz oficjalna data końca wezwania to poniedziałek, 14 maja. Grupa Zygmunta Solorza-Żaka zdążyła wprowadzić już swoich przedstawicieli do rady nadzorczej i zarządu Netii, a także przegłosować umorzenie akcji własnych, stanowiących niespełna 4 proc. kapitału Netii, w których posiadaniu była spółka.

— To jest dla nas niezły zakup za rozsądną cenę. Finansujemy transakcję z pieniędzy własnych i kredytu rewolwingowego. W ramach wezwania zamierzamy wydać 200 mln zł. Uczestnictwo Karswell wynika z wiążących Cyfrowy Polsat umów kredytowych. Nie wykluczamy na dalszym etapie zwiększenia zaangażowania w Netii — mówiła przy okazji ogłoszenia wezwania Katarzyna Ostap- Tomann, szefowa finansów Cyfrowego Polsatu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy