Polsat powalczy o przejęcie Skarbca

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 05-01-2007, 00:00

Polsat jest gotów sporo wydać w tym roku, by zdobyć klientów. Jednak nie na reklamę czy akwizytorów, lecz na przejęcie konkurencji.

W ubiegłym roku to OFE Polsat zdecydowanie najlepiej pomnażał składki przyszłych emerytów. W ciągu roku jego klienci zarobili 22,46 proc., co było wynikiem o 5,7 proc. lepszym od średniej i aż o 7,5 proc. — od najgorszego.

— W myśl zasady: tanio kupić, drogo sprzedać, wykorzystuję nawet chwilowe okazje związane z emocjami inwestorów. Nie boję się kupować akcji, gdy kurs spada, by nawet jeszcze tego samego dnia sprzedać z zyskiem — tłumaczy sukces Wojciech Olszewski, dyrektor departamentu inwestycji PTE Polsat.

Niewdzięczni klienci

Mimo dobrych wyników klienci rzadko wybierają Polsat. Wprawdzie ich liczba zwiększyła się w ciągu roku prawie o 32,5 tys., ale to zasługa losowań, z których do funduszu trafiło w zeszłym roku ponad 40 tys. osób. Inne fundusze stosunkowo łatwo odbierają mu klientów. Tylko w 2006 r. w wyniku transferów grono klientów Polsatu zmalało prawie o 8 tys. Co ciekawe — oznacza to, że przenoszą się do funduszy, które osiągają gorsze wyniki.

— Klienci nie odchodzą z naszego funduszu, ale są wyprowadzani przez agentów, którzy wykorzystują niewiedzę lub naiwność klientów — mówi Anna Horsecka, prezes PTE Polsat.

Inna sprawa, że niewielu klientów spośród rozpoczynających pracę i wybierających OFE po raz pierwszy kieruje się do Polsatu. Obserwatorzy rynku zwracają uwagę, że przyczyną jest słaba sieć dystrybucji. Podpowiadają, że niewykorzystany jest potencjał grupy: Polsat Cyfrowy czy Invest Bank mogłyby wspomóc sprzedaż.

— Próbowaliśmy synergii, ale nam to nie wyszło. Zresztą bankowy kanał w sprzedaży funduszy emerytalnych sprawdza się słabo — odpowiada Anna Horsecka.

Polsat nie zamierza wdawać się w kosztowną wojnę reklamową czy podbijanie prowizji dla dystrybutorów.

Taniej kupić fundusz

Klientów chce pozyskiwać masowo: poprzez udział w losowaniu i zakup innego funduszu.

— To najbardziej ekonomiczne sposoby pozyskania klientów — tłumaczy Anna Horsecka.

Nie chce ujawnić, o które towarzystwo emerytalne chodzi. Nieoficjalnie wiadomo, że na celowniku jest Skarbiec. Kiedy dojdzie do transakcji? Polsat deklaruje, że jest gotowy do przeprowadzenia jej w krótkim czasie. Jeśli jednak w grę rzeczywiście wchodzi Skarbiec, to trzeba jeszcze trochę poczekać. Wprawdzie właściciel — BRE Bank — zapowiedział realizację transakcji na drugi kwartał tego roku, ale nie ma jeszcze nawet krótkiej listy potencjalnych kupców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane