Polscy handlowcy stracą alianta

opublikowano: 25-08-2014, 00:00

Polomarket przystąpi do Grupy Handlowej PL Plus bez sklepów odchodzącego z sieci Artura Kasnera.

Polskim sieciom handlowym lepiej wychodzą podziały niż połączenia. W czerwcu Polomarket, największy operator supermarketów na rynku z rodzimym kapitałem (ma około 400 sklepów, wypracowujących 3,75 mld zł przychodów), podpisał list intencyjny w sprawie przyłączenia się do Grupy Handlowej PL Plus. To zainicjowany w ubiegłym roku przez delikatesowego Piotra i Pawła oraz dystrybucyjny Bać-Pol (operatora sieci Spar i Słoneczko) sojusz polskich handlowców, którego celem są wspólne zakupy i zamówienia od dostawców produktów pod marką własną „Lubię”.

Fot. Bloomberg
Fot. Bloomberg
None
None

Przyłączyły się do niego także sklepy sieci Topaz. 7 sierpnia do UOKiK wpłynął wniosek w sprawie przyłączenia się Polomarketu do grupy. Zaledwie tydzień później okazało się, że sojusz będzie słabszy, niż oczekiwali jego założyciele. Artur Kasner, współtwórca Polomarketu, ogłosił, że sklepy zarządzanej przez niego spółki market-Detal, działające pod szyldem Polomarketu, od stycznia będą tworzyły nową sieć handlową. To oznacza, że prawdopodobnie nie przyłączą się do PL Plus, a stanowią dziś ponad jedną trzecią sieci Polomarketu.

— Stroną jakichkolwiek ustaleń z GH PL Plus i potencjalnym udziałowcem jest firma Polomarket. Dopiero podpisała list intencyjny z udziałowcami aliansu i złożyła stosowny wniosek do UOKiK. Ostateczne przyłączenie nastąpi dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii urzędu. Wtedy w ramach aliansu handlowego będą funkcjonowały sklepy oznaczone logo Polomarketu, niezależnie od tego, kto będzie operatorem danego sklepu. Jeśli sklepy prowadzone przez market-Detal będą funkcjonować pod marką detaliczną Polomarket, będą mogły funkcjonować i realizować zamówienia w ramach GH PL Plus — mówi Waldemar Miroch, szef handlowego sojuszu.

Artur Kasner zapowiada jednak, że jego sklepy — jest ich blisko 170 — będą działały pod nowym szyldem, co oznacza, że do grupy nie przystąpią.

„Nie jesteśmy uczestnikiem porozumienia zawartego między Polomarketem a Grupą Handlową PL Plus” — napisali w odpowiedzi na nasze pytania przedstawiciele spółki market- -Detal.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że na rynku pojawiły się spekulacje, iż to Artur Kasner może też stać za przejęciem ok. 300 sklepów Eko Holdingu (pod szyldami Eko i Ledi), sprzedawanych po dwuletniej inwestycji przez fundusz Advent International. Wniosek w sprawie koncentracji złożyła w UOKiK zarejestrowana w Luksemburgu spółka M&MInvestments, której udziałowcy są nieznani. Współtwórca Polomarketu zaprzecza, że zaangażował się w tę transakcję.

„Pan Artur Kasner w żaden sposób nie jest powiązany z działaniami zmierzającymi do przejęcia Eko Holdingu i powiązania sklepów (Eko i Ledi) z nową siecią” — informuje spółka market-Detal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane