Historia pierwszych Polaków w Australii

opublikowano: 07-08-2017, 12:01

Dąbrówka Wielkopolska to niezwykle malownicza wieś położona obecnie w województwie lubuskim. To z niej przed ponad stu laty pierwsza zorganizowana grupa osadników polskich przybyła na teren Australii Południowej.

Osadnicy z Dąbrówki Wielkopolskiej przybyli do stolicy stanu - Adelaide - 7 sierpnia 1856 roku, po trzech miesiącach morskiej podróży z Hamburga. Rok później koloniści kupili pier osadnicy  wszą posesję oraz założyli komitet budowy kościoła. W 1870 roku do Sevenhill przyjechał ksiądz Leon Rogalski, pierwszy polski ksiądz w Australii Południowej, od razu zaczął prowadzić pracę duszpasterską wśród Polaków w Hill River (później nazwanej Polish Hill River). Kościół został konsekrowany już w kolejnym roku a w polskiej prasie katolickiej wydawanej na terenach zaboru pruskiego opublikowano artykuł informujący również o istnieniu na Antypodach polskiej szkoły.

Odnowiony kościół z 1870 r., w Polish River Hill, obecnie muzeum.
Odnowiony kościół z 1870 r., w Polish River Hill, obecnie muzeum.
Wikipedia / domena publiczna

Istnienie szkoły potwierdzone jest również przez oficjalny dokument australijski, wydany w 1872 r. "Directory of South Australia". W tym czasie australijscy Polacy byli bardzo poważani w regionie - często również wybierani do władz stanowych. W 1874 r. polskie zakonnice ze zgromadzenia św. Józefa rozpoczęły pracę w szkole, a dwa lata później biskup poświęcił główny ołtarz kościoła, w którym umieszczona sprowadzone relikwie św. Stanisława Kostki. Pierwszy oficjalny spis parafian został przeprowadzony w 1890 roku przez księdza Rogalskiego, odnotował on 322 osoby składające się na 62 polskie rodziny zamieszkujące okolice Hill River, Sevenhill i Penwortham.

W kolejnych dziesięcioleciach Polscy osadnicy coraz bardziej integrowali się z wielokulturowym sp[społeczeństwem australijskim. Polską szkołę zamknięto wobec tego w 1925 r., a w 1950 r. dekonsekrowano kościół, który zamieniono wkrótce na magazyn. Jednak już po kilku latach w okolicy pojawiła się kolejna fala polskiej emigracji - uchodźców, którzy nie chcieli wracać do komunistycznej Polski. To oni, sto lat po swych poprzednikach podjęli trud odbudowy kościoła. Kościół św. Stanisława został wciągnięty na listę zabytków w Australii Południowej w 1980 roku. W 1988 roku miejscowy biskup oficjalnie otworzył muzeum Polish Hill River Church Museum. Potomkowie polskich pionierów wmurowali wtedy kamień węgielny wraz z "kapsułą czasu" która ma zostać otwarta w 2036 r.

Obecnie kościołem i muzeum opiekuje się Polonia mieszkająca w Adelajdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane