Polscy pracodawcy weszli do czołówki

Maciejewski Krzysztof
27-10-2000, 00:00

Polscy pracodawcy weszli do czołówki

W Europie coraz modniejszy staje się outsourcing

Jeśli chodzi o wykorzystywanie nowoczesnej technologii przez pracodawców, Europa pozostaje w tyle za USA. Jednak Polska na tym tle prezentuje się dość korzystnie.

Ze wstępnego raportu na temat europejskiego rynku pracy wynika, że Europejczyków coraz rzadziej można znaleźć pod adresem pracodawcy. Aż 6 proc. pracodawców zatrudnia pracowników działających w terenie. Okazuje się, że Polska nie tylko nie pozostaje w tyle za Europą, ale nawet przewodzi stawce. Według analityków z brytyjskiego Instytutu Studiów nad Zatrudnieniem (IES) z Brighton, aż 15 proc. polskich pracodawców zatrudnia pracowników określanych mianem „wędrownych”.

Gdzie wzrok nie sięga

— Są to tylko wstępne wyniki — mówi Ursula Huws, nadzorująca projekt w IES.

Badanie nie precyzuje jednak bezwzględnej liczby pracowników.

Zatrudnienie pracowników „wędrownych” stanowi tylko jeden punkt na długiej liście zainteresowań analityków z Brighton. Pod ich lupę trafił outsourcing, który staje się coraz popularniejszym sposobem na redukcję kosztów. Aż 59 proc. pracodawców przebadanych w sondażu IES korzysta z tej formy usług. Najczęściej chodzi o prowadzenie księgowości oraz zarządzanie i szkolenia.

Stosunkowo rzadki jest natomiast swoisty outsourcing międzynarodowy, czyli sytuacja, w której firma tworzy podległe jej spółki w krajach o korzystnych regulacjach podatkowych i prawnych. W tej dziedzinie amerykańska konkurencja wyprzedza Europę. Tylko 12 proc. europejskich firm znajduje outsourcerów spoza własnego regionu.

Na tropie zmian

Projekt Emergence finansowany z unijnego programu Information Society Technologies (IST), ma być zakończony w styczniu 2001 roku. Studia obejmują 8 tys. pracodawców w 22 krajach. Nadzorowany przez Komisję Europejską program IST dysponuje budżetem wysokości 3,6 mld EUR (14 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciejewski Krzysztof

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Polscy pracodawcy weszli do czołówki