Polscy producenci jabłek zrujnowali katalońskich spółdzielców

Hiszpanie skarżą się na konkurencję i mówią o katastrofalnym sezonie. Zapasy mają jednak znacznie mniejsze.

Federacja Spółdzielni Rolniczych Katalonii (FCAC) spotkała się z przedstawicielami sektora z Hiszpanii, Włoch i Francji, aby omówić sytuację na rynku jabłek. Mijający sezon w Katalonii oceniają jako „opłakany” i chcą zapobiec powtórce w przyszłym. „Ceny są poniżej kosztów produkcji (...), a w regionie Lleida, słynącym z produkcji jabłek odmiany Golden, sezon był katastrofalny z powodu silnej konkurencji krajów takich jak Polska (...) sytuacja doprowadziła do całkowitego załamania cen” — czytamy w oświadczeniu FCAC.

Spółdzielcy są przekonani, że w kolejnych tygodniach nic się nie zmieni, i narzekają na duże zapasy jabłek. Co ciekawe — tak wytykani przez Katalończyków Polacy mają dokładnie ten sam problem, a statystyki dowodzą, że Hiszpanie nie powinni narzekać.

„PB” pisał w zeszłym tygodniu o zalegających w chłodniach owocach. W marcu było ich nad Wisłą o ponad 11 proc. więcej niż rok wcześniej (dane The World Apple and Pear Association), w całej UE zaledwie o 0,5 proc. więcej, a Katalończycy mieli o 9 proc., ale mniej jabłek.Wśród krajów o dużej produkcji w sprzedaży przodują Włosi, którzy mieli zapasy o 7 proc. niższe. Sadownicy przyjęli tam mądrą strategię regularnej sprzedaży przez cały rok, nasi natomiast czekali na powtórkę z dynamicznego wzrostu cen, który obserwowali w marcu, kwietniu i maju zeszłego roku, która jednak nie nastąpiła. FCAC chce zwiększenia pomocy płynącej do producentów jabłek — wskazuje na konieczność podwyższenia cen oferowanych w mechanizmie wycofania (w ramach którego owoce skupowane są za pieniądze unijne i rozdawane osobom ubogim).

Nasi sadownicy są przekonani, że problem z mechanizmem wycofania polega na złym doborze osób obdarowanych — które i tak kupowały jabłka, a w ten sposób ograniczyły zakupy, co doprowadziło do dużego spadku popytu w sieciach handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu