Polscy producenci wierni tradycji

MBE
opublikowano: 30-01-2013, 00:00

Na liście tradycyjnych produktów w Polsce znajduje się już ponad tysiąc wyrobów. Wśród nich: produkty mleczne i mięsne, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze oraz miody, napoje, a nawet gotowe dania.

Podaż jest odpowiedzią na popyt na produkty zgodne z filozofią slow food. A ten nie maleje. Wyroby powstałe na bazie unikatowych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie będzie można poznać i skosztować na II Targach Produktów Regionalnych Regionalia, które odbędą się w warszawskim Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska, organizowanych w dniach 19-21 kwietnia. W imprezie wezmą udział przedstawiciele branży i konsumenci z Warszawy i okolic. Zorganizowany zostanie też specjalny konkurs dla wystawców we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który ma wyróżnić najlepsze regionalne wyroby na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu