Polscy żołnierze wylecieli w rejon Iraku

21-03-2003, 21:00

40 żołnierzy z polskiego kontyngentu wyleciało w piątek wieczorem w rejon Iraku - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Rządowym samolotem żołnierze z 4. Pułku Przeciwchemicznego wylecieli z Powidza do bazy amerykańskiej w pobliżu Iraku.

Pierwszym samolotem polecieli żołnierze - przeciwchemicy z indywidualnym wyposażeniem i podstawowym sprzętem. Pozostały specjalistyczny i logistyczny sprzęt zostanie - zgodnie z harmonogramem - przetransportowany w najbliższych dniach - poinformował rzecznik prasowy Ministra Obrony Narodowej Eugeniusz Mleczak.

Polski Kontyngent Wojskowy ma liczyć w sumie do 200 osób i znajdzie się w międzynarodowej koalicji dla wymuszenia realizacji przez Republikę Iraku rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1441 i wcześniejszych jej rezolucji dotyczących tego kraju.

Polski Kontyngent Wojskowy będzie obejmował 56-osobowy pododdział jednostki GROM (24 żołnierzy jest już na miejscu), 74 żołnierzy plutonu likwidacji skażeń i 53 żołnierzy na ORP "Czernicki", który jest w Zatoce Perskiej od czasu operacji w Afganistanie. Do Iraku jadą jedynie żołnierze zawodowi służby stałej lub kontraktowej.

Według informacji MON, pluton likwidacji skażeń, którego cześć wyleciała w piątek, zostanie rozmieszczony poza Irakiem. Nieoficjalnie mówi się o Jordanii. Okręt "Czernicki" ma wykonywać zadania logistyczne. Żołnierze jednostki GROM, zgodnie z ich przeznaczeniem, wyszkoleniem i wyposażeniem będą użyci do działań specjalnych.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polscy żołnierze wylecieli w rejon Iraku