Polska awansowała w rankingu IBM

opublikowano: 06-10-2019, 22:00

Z niemal 30 tys. etatów, które powstaną dzięki zagranicznym inwestycjom, weszliśmy do pierwszej dziesiątki na świecie.

Rosnąć, gdy wszyscy rosną, to nie sztuka. Bardziej cieszy wzrost, gdy rynek spada. W 2018 r. zagranicznych inwestycji było na świecie mniej. Z najnowszego raportu IBM wynika, że ich liczba skurczyła się o 5 proc. Powstanie 1,05 mln miejsc pracy, mniej o 10 proc. Tymczasem Polska ściągnęła inwestorów, którzy stworzą 29,7 tys. etatów, co dało jej 9. miejsce, przed Niemcami (wykres). W pierwszej dziesiątce tylko Indie, Francja i Polska miały więcej miejsc pracy niż rok wcześniej. Polska awansowała z 13. pozycji w 2017 r., rok wcześniej też zajmowała 9., ale w latach 2014-15 plasowała się w drugiej dziesiątce. W przeliczeniu utworzonych przez BIZ miejsc pracy na milion mieszkańców zajmujemy 19. miejsce. Chociaż dla niektórych krajów, np. Chin, Indii, Kanady czy Szwajcarii, Polska nie jest miejscem dużych inwestycji, to dla firm z USA jest ósmym rynkiem pod względem liczby utworzonych miejsc pracy, piątym dla niemieckich, siódmym dla japońskich, jedenastym dla brytyjskich i francuskich, a trzynastym dla koreańskich.

Pod względem wartości projektów, czyli inwestycji w jedno miejsce pracy, ranking wygląda zupełnie inaczej — prym wiodą: Holandia, Singapur, Irlandia, Finlandia. W pierwszej dziesiątce są Bułgaria i Czechy, Polskę wyprzedzają też Węgry, Litwa i Rumunia. Także w rankingu metropolii nie błyszczymy. W czołówce są: Paryż, Londyn, Amsterdam —Rotterdam, Singapur i Dubaj, z Polski najwyżej, na 25. miejscu, są Kraków — Katowice, a Warszawa zajmuje 28. Polskie firmy w porównaniu z resztą świata wciąż jeszcze bardzo mało inwestują za granicą. W tej kategorii zajmujemy 35. pozycję. Dzięki polskim projektom powstało 2,6 tys. miejsc pracy — podaje IBM.

— Światowa, a szczególnie europejska gospodarka musi stawić czoła nowym wyzwaniom, które mają bezpośredni wpływ na inwestycje zagraniczne. Z najświeższych danych wynika, że napływ kapitału do UE spadł o 18,5 proc. To problem dla UE, ale także innych regionów, w których działają agencje inwestycyjne. Musimy wspólnie opracować rozwiązanie tych kwestii — mówi Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która jest gospodarzem rozpoczynającej się dziś w Warszawie dwudniowej 24. światowej konferencji agencji inwestycji (WAIPA).

Sektory, w których powstaje najwięcej miejsc pracy na świecie, to hotelarstwo i turystyka (167,7 tys.), urządzenia transportowe (144,0 tys.), ICT (94,0 tys.), usługi biznesowe (69,4 tys.), chemikalia (64,6 tys.) i odzież (56,3 tys.). W przypadku Polski kluczowe są urządzenia transportowe i handel (wykres).

11, 476 mld USD Takiej wartości bezpośrednie inwestycje zagraniczne napłynęły do Polski w 2018 r. — podaje UNCTAD. W 2017 r. było to 9,179 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy