Polska chce rekompensaty z UE dla eksporterów żywności do Rosji

Polska Agencja Prasowa SA
08-12-2005, 14:26

Polska będzie ubiegać się o rekompensaty z Komisji Europejskiej dla polskich producentów i eksporterów żywości, którzy ponoszą straty w wyniku zakazu eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego do Rosji - poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Różański.

Polska będzie ubiegać się o rekompensaty z Komisji Europejskiej dla polskich producentów i eksporterów żywości, którzy ponoszą straty w wyniku zakazu eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego do Rosji - poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Różański.

Odpowiadając na pytania posłów Różański wyjaśnił, że Polska o zamiarze wprowadzenia zakazu importu mięsa przez Rosję dowiedziała się dzień wcześniej, a produkcji roślinnej - trzy dni wcześniej. "W obu przypadkach nie podano oficjalnie podstawy tych sankcji, jak i list produktów objętych zakazami" - dodał.

Wiceminister powiedział, że Polska podjęła niezwłocznie działania w celu podjęcia rozmów z Rosją, a także poinformowała o sytuacji Komisję Europejską. 

"Przedstawiliśmy argumenty, że działania podjęte przez Federację Rosyjską stoją w sprzeczności z art. 19 i art. 107 umowy o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską a Federacją Rosyjską. Umowa ta zabrania stosowania restrykcji dokonywanych w sposób arbitralny i nieuzasadniony w handlu między umawiającymi się stronami - powiedział Różański.

Dodał, że KE poparła stanowisko Polski i obiecała pomoc.

Wiceminister wyjaśnił, że w resorcie rolnictwa odbywają się spotkania z udziałem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z producentami i importerami żywności do Rosji, a także spotkania z reprezentantami różnych stowarzyszeń branżowych.

Niemożność eksportu polskich produktów powoduje straty i ministerstwo rolnictwa prowadzi taki rachunek - powiedział Różański. Nie podał jednak szczegółów.

"Chcielibyśmy doprowadzić w krótkim czasie do zniesienia zakazów eksportowych, ale to nie zależy wyłącznie od strony polskiej, która wykazuje bardzo dużo dobrej woli i działań w tym kierunku" - powiedział wiceminister.

Podkreślił, że w wyniku prac zespołu ds. wyjaśnienia problemów w handlu żywnością z Rosją, któremu przewodniczy, udało się ustalić termin spotkania ekspertów - służb weterynaryjnych i fitosanitarnych. Odbędzie się ono w połowie przyszłego tygodnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska chce rekompensaty z UE dla eksporterów żywności do Rosji