Polska chemia pod jedną marką

Puls Biznesu, Materiał partnera: Grupa Azoty
opublikowano: 08-05-2018, 22:00

W globalnym przemyśle chemicznym, w ostatnich latach, często dochodzi do fuzji.

W globalnym przemyśle chemicznym, w ostatnich latach, często dochodzi do fuzji. Najbardziej spektakularne przykłady to choćby połączenie Dow Chemical i Dupont czy przejęcie przez koncern Bayer amerykańskiego Monsanto. W każdym z takich przypadków chodzi o zwiększenie skali działalności. W tę tendencję wpisuje się trwająca od kilku lat konsolidacja polskiej branży chemicznej, której sztandarowym przykładem jest integracja aktywów pod marką Grupa Azoty.

O ile w przypadku światowych gigantów chemicznych integracja aktywów ma na celu silniejsze zaznaczenie miejsca na rynku globalnym, o tyle dla Grupy Azoty konsolidacja przełożyła się na wzmocnienie pozycji na rynku krajowym, który obecnie generuje ponad połowę przychodów firmy.

— Współpraca w ramach Grupy Azoty się opłaca, daje wielowymiarowe korzyści polskiej gospodarce, całej grupie i poszczególnym spółkom. Dzięki kooperacji i koordynacji działań jesteśmy silniejsi na kluczowym dla nas polskim rynku, a oszczędności sięgające setek milionów złotych pozwalają planować kolejne, wspólne inwestycje, zgodnie z aktualną strategią Grupy — mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Integracja aktywów rozpoczęła się w 2010 r., od nabycia przez Zakłady Azotowe w Tarnowie większościowego pakietu akcji Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Do dziś firmie udało się zgromadzić pod wspólną marką „Grupa Azoty” komplementarną grupę spółek przemysłu chemicznego, tworzyw, pigmentów i nawozów, w tym cztery najważniejsze polskie firmy wielkiej syntezy chemicznej.

Pola korzyści

Grupa Azoty łączy dziś kilkanaście podmiotów produkcyjnych, logistycznych i wspierających. Zajmuje w UE drugą pozycję w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych i trzecią w produkcji Poliamidu 6. Połączenie w Grupie Azoty potencjałów spółek z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna pozwoliło nie tylko na pozostawienie kluczowych zakładów przemysłu chemicznego w polskich rękach, ale także na liczne synergie kosztowe, a prowadzony od siedmiu lat proces konsolidacji przyniósł oszczędności szacowane na co najmniej 710 mln zł.

Współdziałanie kluczowych spółek Grupy w samych procesach zakupowych pozwoliło od początku 2011 r. do października 2017 r. osiągnąć dodatkowe oszczędności na poziomie pół miliarda zł. Zwiększenie wolumenu gazu, dzięki centralizacji zaopatrzenia w ten surowiec oraz wykorzystaniu efektu skali, przyniosło oszczędności, w których największy udział (ponad 70 proc.) przypada na Grupę Azoty Puławy.

Kolejna sfera korzyści to zarządzanie logistyką. Działania konsolidacyjne m.in. w postaci optymalizacji floty wagonów, zarządzanie flotą transportu bliskiego czy konsolidacja spółek bocznicowych, to oszczędności rzędu 69 mln zł. Z kolei synergie w produkcji i remontach pozwoliły m.in. na ujednolicenie i dostosowanie polityki remontowej do najlepszych praktyk, wdrożenie jednolitych zasad zarządzania poziomem węgla w magazynach spółek czy optymalizację kosztów produkcji kaprolaktamu. Działania te pozwoliły na uzyskanie dodatkowych korzyści finansowych na poziomie 170 mln zł.

Zgodnie z obserwowaną w większości światowych koncernów tendencją do integrowania środowiska IT, również Grupa Azoty przeprowadziła modyfikację rozwiązań informatycznych, tworząc spójną infrastrukturę. Działania te przyniosły 6 mln zł oszczędności, lecz konsolidacja obszaru IT pozwoliła przede wszystkim usprawnić komunikację i pracę zespołową w Grupie, przyspieszyła wiele procesów i uprościła je.

Działania konsolidacyjne dały również efekt w postaci wzrostu wartości EBITDA oraz ustabilizowania poziomu marż. To czyni biznes Grupy Azoty bardziej przewidywalnym, przez co poprawia pozycję spółek przy pozyskaniu finansowania.

Wsparcie dla regionów

Równie ważne jak pozytywne skutki finansowe konsolidacji jest to, że silna Grupy Azoty to również silne miasta, w których funkcjonują poszczególne spółki.

— Niezależnie od projektów o zasięgu ogólnokrajowym, Grupa Azoty umożliwia też i promuje inicjatywy ważne dla poszczególnych miast, regionów i ich mieszkańców. Każdy z zakładów prowadzi i będzie w przyszłości prowadził działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, sponsoringu sportu czy mecenatu kultury. Uznajemy to za nasz obowiązek i to się z pewnością nie zmieni — zapewnia dr Wojciech Wardacki.

 

ZDANIEM EKSPERTÓW

Branża konsoliduje się na całym świecie

Dominik Niszcz, ekspert Raiffeisen Centrobank

Ostatnie fuzje w globalnym przemyśle chemicznym pokazują, że wszyscy dążą do tego, by zwiększyć skalę działalności. Szczególnie jeśli jest kilka podmiotów, które operują w tej samej branży. Jeżeli połączymy zakłady i częściowo scentralizujemy ich finanse, księgowość oraz IT, to koszty obniżają się, co skutkuje wyższą marżą. To korzyści kosztowe. A są także korzyści zakupowe. Spółki nie konkurują ze sobą, lecz mają wspólną strategię kontaktowania się z dostawcami surowców. W tej dziedzinie Grupa Azoty mogła w szczególności zaoszczędzić na kosztach gazu, które są jednym z głównych wydatków.

 

Azoty mają widoki na dalszą optymalizację

Wojciech Słowiński, partner PwC Polska

Potencjał do dalszej konsolidacji wciąż jest wysoki. Dzięki jej skutecznej realizacji, możliwe byłoby wygenerowanie dodatkowych oszczędności, a tym samym poprawa konkurencyjności Grupy Azoty w długim horyzoncie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Materiał partnera: Grupa Azoty

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu