Polska chmura szybuje coraz niżej

Rząd słabo wspiera rozwój cloud computingu – uważa BSA. Polska spada w rankingu „zachmurzonych” państw.

Wśród 24 państw, które oceniła organizacja BSA, Polska pod względem sprzyjania rozwojowi technologii chmury znalazła się na 12. miejscu. Choć to połowa stawki, lokata jest o jedno miejsce niższa niż przed rokiem. Według BSA, to żółta karta dla polskiej administracji, bo cloud computing jest obecnie jedną z najważniejszych i najszybciej rozwijających się technologii sektora teleinformatycznego.

- Szkoda, że Polska spadła w rankingu o jedno miejsce. To niby nieduża zmiana, ale jednak niedobra tendencja, zważywszy na ogólną dynamikę rozwoju cloud computingu i jego znaczenia w kontekście zarówno technologicznym, jak i ekonomicznym – mówi komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce.

Organizacja oceniła siedem obszarów, które według niej mają kluczowe znaczenie dla cloud computingu. Sa to m.in. stan infrastruktura IT, interoperacyjność technologiczna
i harmonizacja prawa, ochrona danych czy też bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

- Polska powinna skoncentrować się na poprawie w zakresie dwóch zasadniczych obszarów: egzekwowania prawa oraz rozwoju infrastruktury umożliwiającej większą dostępność szerokopasmowego internetu – przekonuje Bartłomiej Witucki.

Najlepiej ocenione przez BSA państwa to Japonia, Australia i USA.

Z całym raportem można zapoznać się TUTAJ.

fot. istockphoto.com
fot. istockphoto.com
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane