Polska demografia nie grzeszy dynamiką

opublikowano: 11-07-2018, 22:00

1 stycznia 2018 r. liczba mieszkańców Unii Europejskiej wyniosła 512,6 mln — szacuje Eurostat.

1 stycznia 2018 r. liczba mieszkańców Unii Europejskiej wyniosła 512,6 mln — szacuje Eurostat. W ciągu roku wzrosła więc o „symboliczne” 1,1 mln, czyli 2,1 promila (w mianowniku tysiąc mieszkańców). Polska teoretycznie miała potencjał do tego, żeby bardziej rozruszać te statystyki — ok. 38 mln Polaków zapewnia nam 7,4-procentowy udział w liczbie mieszkańcówcałej UE. Tak się jednak nie stało. W ubiegłym roku liczba ludności Polski wzrosła zaledwie o 3,7 tys., a więc 0,1 promila. Takim wynikiem zamknęliśmy stawkę 19 krajów UE, w których mieszkańców przybyło.

W zmianach naturalnych, rozumianych jako różnica między liczbą urodzeń a liczbą zgonów w danym roku, było podobnie. Kierunek był u nas taki, jak u większości krajów UE, ale przebieg — stosunkowo łagodny. Polska z 402 tys. żywych urodzeń i 402,9 tys. zgonów była jednym z 15 krajów UE, w których liczba zgonów w 2017 r. przewyższyła liczbę urodzeń. W tej grupie krajów te statystyki różniły się mniej tylko w dla Słowenii (tu liczba zgonów przewyższała liczbę urodzeń o ok. 0,3 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy