Polska gospodarka nieźle zdała maturę

Cezary Koprowicz
29-01-2001, 00:00

Polska gospodarka nieźle zdała maturę

Ostatnie dane GUS wskazują, że polska gospodarka w ubiegłym roku wzrosła o 4,1 proc. Jest to taki sam wynik jak w 1999 r. Nie jest to poziom marzeń. Trzeba jednak przyznać, że w 2000 roku warunki rozwoju były dużo trudniejsze.

Rada Polityki Pieniężnej w ubiegłym roku znacznie podniosła stopy procentowe. Ten środek uzdrawiający polską gospodarkę ma jednak skutki uboczne. Jednym z nich jest drastyczne obniżenie popytu wewnętrznego. W tej sytuacji jedyną nadzieją stał się eksport. Na szczęście to, co utracono na rynku wewnętrznym, zostało odrobione za granicą. Wzrost gospodarczy o 4,1 proc. przy popycie wewnętrznym 2,8 proc. jest dobrym wynikiem. W ubiegłym roku wzrost o 4,1 proc. osiągnięty został przy popycie krajowym wysokości 4,9 proc.

Można więc uznać, że polska gospodarka na razie pomyślnie przechodzi test dojrzałości. Spadek sprzedaży firmy rekompensują sobie zdobywaniem rynków za granicą. Druga część testu będzie jednak znacznie trudniejsza. Walka z inflacją w tym roku będzie odbywała się za pomocą tych samych instrumentów, czyli bardzo wysokich realnych stóp procentowych. Przedstawiciele RPP twierdzą, że inflacja roczna na poziomie 8,5 proc. nie jest jeszcze żadnym sukcesem.

Polskie firmy nie mogą na razie liczyć na dobrą koniunkturę w kraju. Z szacunków doradcy ministra finansów Stanisława Gomułki wynika, że po wzroście PKB w IV kwartale 2000 roku zaledwie o 2-2,3 proc. czekają nas dwa kolejne chude kwartały. Stanisław Gomułka uważa, że w I i II kwartale 2001 roku PKB wzrośnie tylko o 2 proc.

Druga część testu dojrzałości dla polskiej gospodarki polega na tym, by na koniec roku wzrost ten znów wyniósł około 4 proc. Stanisław Gomułka wierzy, że jest to możliwe. Prognoza doradcy ministra finansów na cały rok to wzrost PKB wysokości 3-4 proc. Jeśli dodamy do tego spadek inflacji do 6,0-6,5 proc. (jak planuje RPP), dalszy spadek deficytu obrotów bieżących, mocnego złotego i zainteresowanie inwestorów naszymi rynkami, to będzie można uznać, że test dojrzałości wypadł pozytywnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska gospodarka nieźle zdała maturę