Polska gospodarka rośnie zgodnie z prognozami

XTB
opublikowano: 30-01-2008, 10:17

Produkt krajowy brutto Polski, według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, wzrósł w 2007 roku o 6,4 proc. To dane zgodne z rynkowymi prognozami, które zakładały tempo wzrostu właśnie na poziomie 6,5 proc., po tym gdy w 2006 roku dynamika PKB sięgnęła 6,2 proc.

Polska waluta nie zareagowała na dane o PKB. O godzinie 10:06 kurs USD/PLN testował poziom 2,4491 zł, natomiast EUR/PLN 3,6215 zł, wobec odpowiednio 2,4497 zł i 3,6219 zł tuż przed publikacją danych.
Podobnego wpływu na notowania złotego nie powinna mieć również popołudniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Na rynku panuje pełna zgodna co do tego, że Rada zdecyduje dziś o podwyższeniu głównej stopy o 25 punktów bazowych do poziomu 5,25 proc. (najwyższy poziom od połowy 2005 roku). Taki ruch jest już zdyskontowany i nie powinien budzić większych emocji. Natomiast jakakolwiek niespodzianka ze strony Rady, która mogłaby wywołać reakcję rynku walutowego, jest mało realna.
W dniu dzisiejszym, podobnie jak w ostatnich dniach, kierunek zmian notowań złotego będzie wyznaczać sytuacja na giełdach oraz zachowanie EUR/USD. Dziś istotny wpływ na oba te czynniki będzie miała decyzja FOMC ws. stóp procentowych oraz wstępne szacunki amerykańskiego PKB w IV kwartale 2007 roku.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane