Polska informatyka bez kompleksów

opublikowano: 30-07-2014, 00:00

Nasz kraj jest postrzegany jako innowacyjny przede wszystkim ze względu na osiągnięcia specjalistów z sektora IT.

Polska branża informatyczna ma coraz więcej powodów do dumy. Firmy Ivona Software, Estimote, YDP wypromowały produkty i rozwiązania, które zdobyły klientów na całym świecie, a teraz wyznaczają nowe tendencje.

— Ten sukces to prawdopodobnie kombinacja kilku czynników. Mamy w Polsce przyzwoity poziom nauczania matematyki oraz kilka uczelni oferujących studia informatyczne na dobrym poziomie. Poza tym branża IT nie jest kapitałochłonna. Często jedyną inwestycją jest czas pracy koderów bądź specjalistów od pisania algorytmów. IT to sektor, w którym nie ma wysokich barier wejścia — tłumaczy Paweł Bochniarz, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego PwC.

Liderzy nowoczesności

To, że branża informatyczna jest jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki, potwierdza m.in. zeszłoroczny raport Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur przygotowany wspólnie z Vale Columbia Center on Sustainable International Investment, w którym firmy z sektora informatycznego wskazano jako liderów innowacyjności w naszym kraju. Także kolejnaedycja raportu „Deloitte Technology Fast 50” pokazała, że w 2013 r. zdecydowana większość najszybciej rozwijających się polskich firm (aż 19 na 22) wywodziła się z tej branży.

— Jedną z przyczyn intensywnego rozwoju polskiej branży IT jest dość wysoki poziom kształcenia na kierunkach technicznych i ścisłych wyższych uczelni, potwierdzony wynikami osiąganymi przez polskich programistów w międzynarodowych konkursach. Nasz kraj może się więc pochwalić wysoko wykwalifikowanymi młodymi specjalistami o znaczącym potencjale jeśli chodzi o opracowywanie własnych, nowatorskich rozwiązań — tłumaczy Michał Turczyk, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.

Jak wynika z jego obserwacji, rynek zmusza przedsiębiorstwa z branży IT do nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. — Ciekawym tego przykładem jest komercyjny sukces rodzimych gier komputerowych — dodaje Michał Turczyk.

Pozycji sektora informatycznego sprzyja także otwarcie światowego rynku praktycznie dla każdego, kto ma do zaproponowania nowe rozwiązanie. Jak zauważa Paweł Bochniarz, w każdej innej branży komercjalizacja nowych technologii wiąże się z koniecznością pokonania wielu barier regulacyjnych (należą do nich m.in. certyfikacja produktów, atesty, badania kliniczne) lub kulturowych.

— Świat wirtualny jest najbardziej płaski, dzięki czemu nie mamy w nim aż tak pod górkę — uważa dyrektor z PwC.

Płacenie z klasą

Polska wypada szczególnie dobrze w Europie pod względem zastosowania innowacyjnych rozwiązań informatycznych w bankowości. W tyle zostawiliśmy m.in. Wielką Brytanię i Niemcy.

— Polski system płatniczy należy do najbardziej zaawansowanych na świecie z bardzo efektywnymi metodami rozliczeń i rozrachunku transferów bankowych, w tym przelewów natychmiastowych i bezpośrednich powszechnie stosowanych w handlu elektronicznym — tłumaczy dr Emil Ślązak z Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Średnią europejską przewyższa także poziom zaawansowania mobilnych terminali POS, wielofunkcyjnych bankomatów, mikroprocesorów na kartach czy też płatności zbliżeniowych.

— Niektóre banki w Polsce należą do liderów innowacyjności na świecie, dzięki wdrożeniu zaawansowanych serwisów obsługi internetowej tzw. WEB 2.0 z migracją w kierunku rozwiązań mobilnych i tzw. chmury obliczeniowej — dodaje dr Emil Ślązak.

Wypełnić braki

Okazuje się jednak, że potencjał sektora IT nie jest do końca wykorzystany. Z kilku powodów: Polska nie może się poszczycić dobrze działającym systemem badań naukowych, właściwym zarządzaniem własnością intelektualną, ani dużą gotowością firm do wprowadzania innowacji w życie. — Potencjał intelektualny w naszym kraju pozwala jednak z optymizmem patrzeć na przyszłą innowacyjność i tym samym konkurencyjność polskich firm — sumuje dr Marcin Kalinowski, dziekan wydziału finansów i zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu