Polska może posiadać własnego satelitę geostacjonarnego

03-12-2004, 13:33

Umieszczenie na orbicie polskiego satelity jest jedną z możliwości wykorzystania przysługujących Polsce zasobów satelitarnych - poinformował szef Zespołu do opracowania koncepcji zagospodarowania polskich zasobów orbitalnych, prof. Józef Modelski, podczas piątkowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano raport Zespołu.

Polska, na mocy decyzji Światowych Konferencji Radiokomunikacyjnych, ma prawo do korzystania z dwóch pozycji na orbicie geostacjonarnej (satelity na niej umieszczone poruszają się nad równikiem z prędkością 36 tys. km/h, co powoduje, że nieruchomo wiszą nad jednym punktem Ziemi). Jest to pozycja dla satelity telekomunikacyjnego oraz pozycja dla satelity, nadającego sygnały radiowe i telewizyjne, którą współużytkujemy z Afganistanem, Sri Lanką, Irakiem, Kirgizją, Mołdawią, Nepalem, Turkmenią oraz Rumunią.

Według prof. Modelskiego, możliwości wykorzystania pozycji dla satelity telekomunikacyjnego ograniczają się do umieszczenia na niej polskiego satelity, przeznaczonego dla potrzeb administracji centralnej, samorządowej, policji, straży celnej itd. "Satelita mógłby posłużyć realizacji narodowej strategii szerokopasmowego dostępu do internetu lub zostać wykorzystany do łączności korporacyjnej dla polskich firm" - powiedział Modelski.

Dodał, że szacowany koszt umieszczenia satelity na orbicie to minimum 300 mln dolarów.

Zdaniem Modelskiego, ta pozycja jest trudna do wykorzystania w inny sposób, bowiem znajduje się w pobliżu satelitów Astra i Eutelsat, wykorzystywanych do transmisji sygnału telewizyjnego i radiowego, a także do satelitów zapewniających łączność satelitarną. Dodatkową przeszkodą jest ograniczenie używania satelity do obszaru Polski, co powoduje, że nie może być on używany do łączności międzynarodowej.

Z raportu Zespołu wynika, że jest duża szansa, aby drugą polską pozycję orbitalną wydzierżawić dużemu operatorowi satelitarnemu.

"Umieszczanie tam satelity jest niewskazane, ponieważ tę pozycję mamy wspólnie z państwami o niestabilnej sytuacji politycznej" - powiedział Modelski.

Zaznaczył jednak, że dzierżawa pozycji wymaga zgody tych państw, dlatego też Polska powinna się z nimi w tej kwestii porozumieć.

Według Modelskiego, na orbicie okołoziemskiej znajduje się ponad 700 satelitów wykorzystywanych do celów komercyjnych, w tym ponad 500 na orbicie geostacjonarnej. Korzysta z nich ok. 100 operatorów satelitarnych. Największy to SES Global, operator sieci Astra.

Wartość rynku usług satelitarnych wzrasta rocznie o ok. 13 proc. i w 2003 roku osiągnęła 91 mld dolarów.

Prezes Urzędu Regulacji Poczty i Telekomunikacji Witold Graboś powiedział na konferencji, że przekaże raport premierowi oraz ministrom: spraw zagranicznych i infrastruktury, bowiem "widzi potrzebę głębokiego namysłu nad wykorzystaniem polskich zasobów satelitarnych".

W połowie lat 90. rozważana była koncepcja polskiego satelity Polstar, jednak nie doczekała się ona realizacji. Natomiast we wrześniu br. Telekomunikacja Polska sprzedała za ok. 140 mln zł swoje udziały w operatorze satelitarnym Eutelsat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska może posiadać własnego satelitę geostacjonarnego