Polska napędza europejski handel

opublikowano: 07-11-2017, 22:00

Sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła we wrześniu o 3,7 proc. r/r — wynika z najnowszych danych Eurostatu.

To najwyższa dynamika od ponad dwóch lat, która przebiła rynkowe oczekiwania o 1 pkt proc. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 0,7 proc. (tu oprócz korekty o liczbę dni roboczych odwołujemy się do danych odsezonowanych). W całej UE sprzedaż wzrosła o 3,5 proc. r/r (0,3 proc. m/m). Dane z Polski ciągnęły unijne statystyki w górę.

Wrześniowa, roczna dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej w naszym kraju na poziomie 6,5 proc. była jedną z najwyższych w Europie. Wyprzedziło nas tylko pięć krajów: Rumunia, Malta, Irlandia, Słowacja i Słowenia. 0,8 proc. wzrostu w ujściu m/m zapewniło nam dziesiątą lokatę (ex aequo ze Słowacją). W całej UE w rok najmocniej wzrosła sprzedaż produktów z wyłączeniem żywności (roczna dynamika dla żywności, napojów i tytoniu wyniosła 1,9 proc.) i paliw (tu mieliśmy do czynienia za spadkiem o 0,1 proc.). Podobna struktura dotyczy tylko krajów strefy euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu