Polska nie przekonała Brukseli ws gazociągu pod Bałtykiem

(Paweł Kubisiak)
13-06-2006, 22:09

Polska nie przekonała większości krajów Unii do rezygnacji z finansowego wsparcia budowy niemiecko rosyjskiego gazociągu.

Polska nie przekonała większości krajów Unii do rezygnacji z finansowego wsparcia budowy niemiecko rosyjskiego gazociągu.

O unijnym, pełnym poparciu dla projektów gwarantujących zróżnicowanie dostaw energii mówi dokument, który zostanie przyjęty na europejskim szczycie w tym tygodniu.

Polskie Radio dowiedziało się, że rząd w Warszawie nie ma szans na zablokowanie tego zapisu.

Wprawdzie w dokumencie nie ma mowy o konkretnych przykładach, jednak Warszawa uważa, że zdanie o pełnym poparciu Unii może być wykorzystane do ewentualnego finansowego wsparcia budowy gazociągu po dnie Bałtyku, omijającego Polskę. Dlatego nasz rząd zaprotestował i poprosił o wykreślenie takiego zapisu.

 Podobne wątpliwości wyrażały też kraje bałtyckie i kilka innych, mniejszych państw, jednak to za mało - mówią dyplomaci w Brukseli.

Oznacza to, że głos sprzeciwu rządu w Warszawie zostanie odnotowany, ale kontrowersyjny zapis prawdopodobnie pozostanie. Wszystko będzie wiadomo w piątek rano. Wtedy unijni przywódcy mają ostatecznie uzgodnić dokument, w którym znajdą się wnioski z dwudniowego szczytu.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska nie przekonała Brukseli ws gazociągu pod Bałtykiem