Polska nie spieszy się z podwyżkami stóp

Krzysztof Wałowicz
opublikowano: 06-05-2011, 00:00

W maju banki centralne rozpoczęły kolejny cykl decyzji w sprawie stóp procentowych. Gdy w Polsce obchodziliśmy święto 3 maja w Indiach tamtejszy bank centralny zdecydował się na podwyżkę kosztu pieniądza o 50 punktów bazowych. Główna stopa wzrosła do 7,25 procent. Decyzja ta specjalnie nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę, że inflacja osiągnęła tam już 9 procent.

W krajach bliższych nam geograficznie banki centralne albo stopy podnoszą albo zapowiadają takie decyzje. Przynajmniej tam, gdzie widać coraz szybszy wzrost cen. Tak zrobił w kwietniu Europejski Bank Centralny, zwiększając główną stopę o 25 punktów bazowych. Inwestorzy uznali tę decyzję za początek cyklu podwyżek w strefie euro. Tu również inflacja staje się problemem. W kwietniu wyniosła już według wstępnych szacunków 2,8 procent, gdy cel inflacyjny banku zakłada utrzymanie wzrostu cen poniżej 2 procent.

W Szwecji Riksbank od grudnia ubiegłego roku podniósł stopy trzykrotnie, łącznie o 75 punktów bazowych. Ostatni raz w kwietniu. Ceny przyspieszyły tam dosyć wyraźnie, do 2,6 procent w marcu, a gospodarka rosła w tempie 7,3 procent PKB w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Węgry systematycznie zwiększają koszt pieniądza już od listopada ubiegłego roku. Obecnie główna stopa wynosi nad Dunajem już 6 procent, choć inflacja jest tylko nieco wyższa niż w Polsce (4,5 procent w marcu).

Na tle wymienionych władz monetarnych nasza Rada Polityki Pieniężnej nie zachowuje się restrykcyjnie. W tym cyklu podnosiła stopy tylko dwukrotnie, choć ceny wyraźnie przekroczyły cel inflacyjny. Ostatnia decyzja o sprzedaży walut z transferów unijnych bezpośrednio na rynku świadczy zaś o braku chęci do kontynuacji tego cyklu. To oznacza, że nasze władze chcą wpływać na wzrost cen kanałem kursowym, a to oznacza że na następną podwyżkę możemy jeszcze trochę poczekać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wałowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska nie spieszy się z podwyżkami stóp