Polska podpiera słabnące wyniki mięsnego giganta

Danish Crown, świński potentat z Danii, ogłasza kolejne zwolnienia, tym razem w całej grupie. Biznes nad Wisłą chwali.

Duńczycy z Danish Crown ogłosili, że muszą zintensyfikować swój program oszczędnościowy, którego elementem będzie likwidacja 300-400 miejsc pracy w ramach całej grupy. Ta zatrudnia około 28 tys. pracowników. Mowa o gigancie, do którego w Polsce należy Sokołów, a od zeszłego roku również przejęta u nas Gzella. Na razie wiadomo, że większość zwolnień dotknie brytyjski rynek — to tam zlokalizowana spółka Tulip obciąża wyniki finansowe giganta. Przy podsumowaniu roku fiskalnego w listopadzie 2018 r. i pokazaniu niższych przychodów (60,9 mld DKK względem ponad 62 mld DKK rok wcześniej i to pomimo akwizycji oraz zysku netto wynoszącego 1,36 mld DKK wobec 2 mld DKK rok wcześniej) Danish Crown poinformował, że w swojej brytyjskiej spółce pożegnał się już z 150 osobami i ogłosił plan cięcia kosztów.

Wcześniej, bo w sierpniu, „PB” informował, że elementem oszczędności są też przenosiny usług z Danii do Polski — proces będzie trwał 2-3 lata i ma docelowo wygenerować oszczędności na poziomie 40 mln DKK rocznie. Jais Valeur, prezes Grupy Danish Crown, cytowany m.in. przez serwis Pig-world mówi, że koncern będzie kontynuował inwestycje, ale jednocześnie trwają analizy tych projektów, które można odroczyć. Przyznaje, że nie tylko Tulip, ale i wyniki największej nogi biznesowej grupy, czyli Danish Crown Pork, są poniżej oczekiwań. Chwali natomiast m.in. polski biznes — podaje, że przejęte spółki, w tym ta w Polsce, mają wyniki lepsze od oczekiwań. Ostatnie wyniki Sokołowa i Gzelli dotyczą jednak poprzedniego roku rozliczeniowego. Na liście największych płatników CIT, publikowanej przez resort finansów, Sokołów wykazał się 3,7 mld zł przychodów (od 1.10.2016 do 30.09.2017), a Gzella prawie 1,2 mld zł (od 1.1.2016 do 31.10.2017).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu