Polska podpisała umowę o współpracy gospodarczej z Indiami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-05-2006, 15:06

Polska podpisała umowę o współpracy gospodarczej z Indiami - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister gospodarki Piotr Woźniak. Dodał, że polscy przedsiębiorcy mają m.in. szansę dołączyć do grupy światowych firm budujących infrastrukturę w Indiach.

Polska podpisała umowę o współpracy gospodarczej z Indiami - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister gospodarki Piotr Woźniak. Dodał, że polscy przedsiębiorcy mają m.in. szansę dołączyć do grupy światowych firm budujących infrastrukturę w Indiach.

"Indie to kolejny kraj, który docenia ogromne możliwości inwestorów (...) To wyraz naszej pozycji nie tylko w Unii Europejskie, ale i na świecie" - powiedział Woźniak. Minister nie podał żadnych szczegółów umowy. 

Minister handlu i przemysłu Indii Kamal Nath powiedział na konferencji, że oba państwa stać na coś więcej niż wymianę handlową w wysokości zaledwie 600 mln USD. "Powinniśmy mówić o miliardach. Podczas spotkania rozmawialiśmy, w jaki sposób nasilić wymianę handlową; wspólna komisja będzie zastanawiała się nad szczegółami" - wyjaśnił.

Dodał, że indyjscy biznesmeni są zainteresowani inwestycjami w kilku sektorach: informatyce, węgla koksowniczego, farmaceutyków i elektronice. Poza tym indyjskie firmy analizują możliwości inwestycji w Polsce, szczególnie w sektorze energetycznym, biotechnologii oraz w pewne sektory inżynieryjne" - powiedział.

"Indie natomiast potrzebują bardzo dużych inwestycji w infrastrukturę" - dodał.

Resort gospodarki podaje, że wymiana towarowa z Indiami stanowi 0,25 proc. obrotów handlu zagranicznego Polski. Pod względem eksportu, Indie są na 46. miejscu wśród naszych partnerów gospodarczych, pod względem importu na 36.

Według danych Centrum Informacji Społeczno-Gospodarczych, wymiana handlowa z Indiami za 11 miesięcy 2005 roku wyniosła 512 mln USD. Eksport osiągnął wartość 177,1 mln USD, a import 334,8 mln USD. Nadal utrzymuje się ujemne saldo obrotów handlowych na poziomie 158 mln USD.

Od stycznia do listopada 2005 r. w polskim eksporcie do Indii dominowały m.in. wyroby przemysłu obronnego (77,4 mln USD), maszyny i urządzenia (32 mln USD) oraz wyroby hutnicze (22,2 mln USD).

W tym okresie głównymi pozycjami w polskim imporcie z Indii były: wyroby włókiennicze (104,5 mln USD), wyroby przemysłu chemicznego (46,6 mln USD) oraz wyroby hutnicze (22,2 mln USD).

Z informacji ministerstwa gospodarki wynika, że z punktu widzenia zapotrzebowania rynku i polskich możliwości eksportowych, największe szanse na współpracę pomiędzy Polską a Indiami rysują się w branżach: energetycznej, górnictwa węglowego, przetwórstwa spożywczego oraz przemysłu obronnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane