Polska podtrzyma dobrą passę w inwestycjach

opublikowano: 27-06-2013, 00:00

Ubiegły rok był fatalny… tylko na papierze. Nasz kraj ma wysokie notowania u firm. Wysoki poziom inwestycji powinien się utrzymać.

3,4 mld USD napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski w 2012 r. to żaden powód do dumy, bo zwykle obce firmy zostawiały nad Wisłą kilkanaście miliardów dolarów. Na szczęście te dane nie pokazują, ile pieniędzy firmy zainwestowały w budowę fabryk i centra usług.

None
None

— Dane NBP obejmują nie tylko inwestycje przemysłowe, ale także kapitał inwestowany przez spółki specjalnego przeznaczenia, które transferują pieniądze przez różne kraje ze względu na optymalizację podatkową. W 2012 r. kilka takich spółek zamknęłosię w Polsce i wycofało pieniądze — ponad 6,3 mld USD. Tę kwotę trzeba było odjąć od inwestycji przemysłowych — wyjaśnia Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. BIZ, prof. Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

W gronie najlepszych

Inwestycje greenfield wyniosły 11,5 mld USD — to mniej niż w 2011 r., ale więcej niż w 2010 r. Ten poziom daje Polsce pierwsze miejsce w Europie Środkowej i Wschodniej, a w całej Unii Europejskiej — drugie miejsce, po Wielkiej Brytanii (41,2 mld USD).

— Perspektywy też są dobre. Wśród 20 najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycji w latach 2013-15 wskazanych przez inwestorów jest tylko pięć krajów europejskich. W tym Polska — jedyna z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Nasz kraj jest na czwartym miejscu w Europie i 14. na świecie — podkreśla Zbigniew Zimny. Pozytywne sygnały płyną także z badania Ernst & Young. Wynika z niego, że najatrakcyjniejszym kierunkiem inwestycyjnym w Europie Środkowej i Wschodniej jest Polska (opinia 37 proc. respondentów).

Znacznie wyprzedzamy drugie Czechy (15 proc.). Niestety, eksperci UNCTAD nie są optymistami. W ubiegłym roku inwestycje na świecie spadły o 18 proc., do 1,3 bln USD, i wciąż nie wróciły do poziomu sprzed kryzysu, choć poprzednie dwa lata wskazywały, że może się to udać. Teraz eksperci UNCTAD oczekują, że do wartości sprzed 2008 r. uda się powrócić za 8-10 lat.

Więcej etatów

Na razie ten rok wygląda nieźle. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) w tym roku ma podobne wyniki, co w ubiegłym.

— Zakończyliśmy 27 projektów, dzięki którym firmy stworzą 8043 miejsca pracy i zainwestują 550,6 mln EUR. W ubiegłym roku o tej porze mieliśmy też 27 projektów gwarantujących 5514 etatów i 782,6 mln EUR inwestycji. Różnica w wartości spowodowana jest zmieniającym się modelem biznesowym, bo firmy rzadziej realizują projekty od podstaw, a częściej projekty brownfield lub wynajmują hale. Poza tym rośnie udział reinwestycji oraz projektów usługowych — oba typy nie są aż tak kapitałochłonne — mówi Iwona Chojnowska-Haponik z PAIIZ.

Agencja obsługuje 157 projektów. Gdyby firmy je zrealizowały, zainwestują 4,1 mld EUR i stworzą 28,6 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane