Polska podtrzymała weto wobec unijnych rozmów z Rosją

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-12-2006, 15:49

Polska podtrzymała w środę weto wobec rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie UE-Rosja.

Polska podtrzymała w środę weto wobec rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie UE-Rosja - poinformowały PAP źródła fińskie.

"Polska podtrzymała swój sprzeciw" - powiedział PAP rzecznik fińskiego przewodnictwa w UE Mikko Norros po zakończeniu w Brukseli spotkania ambasadorów państw członkowskich. Informacje o "braku zmian w sprawie mandatu" potwierdziły źródła polskie, nie podając jednak dalszych szczegółów.

Wcześniej fińskie przewodnictwo sygnalizowało, że środowe posiedzenie będzie ostatnią w tym roku okazją do przyjęcia mandatu do podjęcia negocjacji w sprawie nowego strategicznego porozumienia UE-Rosja. To oznacza, że szukaniem kompromisu w sprawie mandatu zajmą się teraz Niemcy, które od 1 stycznia obejmują po Finach półroczne przewodnictwo w Unii.

Pragnące zachować anonimowość źródła w Radzie UE powiedziały PAP, że Polska domagała się w środę "automatyzmu" w zawieszeniu negocjacji z Rosją, jeśli ta w przyszłości utrzymywać będzie trwające od ponad roku embargo na polskie mięso. Na przyjęcie deklaracji o takiej treści miały nie zgodzić się inne kraje UE.

Nie bez znaczenia - mówią PAP inne anonimowe źródła dyplomatyczne - jest też środowa wypowiedź Komisji Europejskiej w związku z wtorkowymi rozmowami w Moskwie unijnego komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markosa Kyprianu.

Kyprianiu uzyskał od Rosjan zapewnienie, że nie wprowadzą od stycznia 2007 roku nowego embarga na mięso z całej Unii.

Embargo na polskie mięso pozostaje w mocy. Rzecznik Kyprianu, Philip Tod potwierdził w środę, że sprawy polskiej w Moskwie w ogóle nie poruszono.

"Na spotkaniu (we wtorek w Moskwie) nie było mowy o polskiej kwestii (rosyjskiego embarga na polskie produkty". Skoncentrowano się na groźbie zakazu dla całej Unii. Komisja z pewnością wróci do kwestii polskiej, choć nie mogę w tej chwili powiedzieć kiedy" - oświadczył Tod.

Polska dotychczas oświadczała, że jest gotowa wycofać weto, jeśli wspólnota przyjmie deklarację, w której zobowiąże Rosję, że ta w ciągu 50 dni zniesie embargo na dostawy polskiego mięsa - w przeciwnym razie Unia przerwie negocjacje o partnerstwie.

Prezydent Lech Kaczyński sygnalizował na niedawnym unijnym szczycie w Brukseli, że porozumienie w sprawie mandatu jest bliskie, podobnie z optymizmem wypowiadał się na ten temat we wtorek premier Jarosław Kaczyński.

Z powodu polskiego weta negocjacje nowego porozumienia z Rosją nie rozpoczęły się - jak planowano - na szczycie w Helsinkach 24 listopada z udziałem prezydenta Władimira Putina.

Di, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polska podtrzymała weto wobec unijnych rozmów z Rosją