Polska poprosi o okres przejściowy

Mira Wszelaka
opublikowano: 02-11-2004, 00:00

Rząd chce powrócić do negocjacji z Komisją Europejską na temat zachowania poboru 400 mln zł na drogi. Odważna decyzja.

Rząd, mimo obietnicy złożonej Brukseli, nie chce zrezygnować z poboru 400 mln zł od samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony i przygotowuje się do podjęcia rozmów na ten temat z Komisją Europejską (KE). To dobra wiadomość dla przewoźników międzynarodowych, którzy popierają takie rozwiązanie, zapewniające dochody na remont i budowę dróg.

— W ministerstwie powołano specjalny zespół, który intensywnie pracuje nad przygotowaniem stanowiska negocjacyjnego. Rozmowy planujemy na 8 i 9 listopada lub tydzień później — 15 i 16 listopada. Nie chcemy, by Bruksela odniosła wrażenie, że gramy na zwłokę — mówi Andrzej Bartoszewicz z resortu infrastruktury.

W rozmowach z przedstawicielami KE polska delegacja będzie wskazywać na wyjątkowo słabo rozwiniętą infrastrukturę w naszym kraju. Dlatego rząd będzie wnioskował o okres przejściowy na utrzymanie podwójnego opodatkowania do 2008 lub co najmniej 2007 r. (kiedy zacznie obowiązywać dyrektywa o eurowiniecie).

— Trudno jest wymagać od nas stosowania takich samych standardów, wiedząc, jakie mamy zaległości i potrzeby —mówi Andrzej Bartoszewicz.

Na tym nie koniec problemów. Przedstawiciele resortu zastanawiają się, czy po zamieszaniu z KE będą mieli w Brukseli z kim rozmawiać i czy ewentualne decyzje będą wiążące.

Komisja Europejska wielokrotnie zwracała Polsce uwagę, że pobieranie podwójnej opłaty jest niezgodne z prawem unijnym (dyrektywa o podwójnym opodatkowaniu).

Przedsiębiorcy obok opłaty drogowej płacą jeszcze myto za korzystanie z autostrad. Komisja nie chciała jednak zgodzić się na żaden okres przejściowy. Wobec takiego dictum Krzysztof Opawski, minister infrastruktury, zadeklarował w lipcu wycofanie się z poboru opłat drogowych od 1 stycznia 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu