Polska pożyczy taniej

We wtorek rentowność polskich obligacji 10-letnich sięgały 3,26 proc. i po raz pierwszy od listopada 2016 r. znajdowały się poniżej dochodowości analogicznych papierów węgierskich

We wtorek rentowność polskich obligacji 10-letnich sięgały 3,26 proc. i po raz pierwszy od listopada 2016 r. znajdowały się poniżej dochodowości analogicznych papierów węgierskich (różnica wyniosła prawie 3 pb.). To oznacza powrót do normalności — z punktu widzenia inwestorów aktywa polskie i węgierskie należą do jednego koszyka, ale to Polska od wielu lat zbierała wyraźnie lepsze noty.

Wszystkie główne agencje ratingowe oceniają wiarygodność kredytową Polski o co najmniej dwa szczeble wyżej niż Węgier. W ostatnich kwartałach rząd w Warszawie poprawił ściągalność podatków, co umożliwiło zmniejszenie emisji obligacji, podczas gdy w maju UE ostrzegła Węgry, że muszą strukturalnie zaostrzyć politykę fiskalną. Stosunek długu publicznego do PKB dla Polski był na koniec 2017 r. o 23 pkt. proc. niższy niż dla Węgier (tam wynosił aż 73 proc.), a w ostatniej dekadzie wzrost PKB tylko raz był wyższy nad Balatonem niż nad Wisłą. Węgierskie koszty finansowania utrzymywały się poniżej polskich tylko dzięki prowadzonym przez bank centralny w Budapeszcie interwencji, mających na celu obniżenie kosztu pieniądza. Jednak zawirowania, jakie przetoczyły się w ostatnich tygodniach przez rynki wschodzące, oznaczały, że inwestorzy powiedzieli Węgrom „sprawdzam”.

„Interwencje mogły działać, gdy płynność na globalnych rynkach była obfita, a inwestorzy szukali wyższych stóp zwrotu, kierując się w stronę bardziej ryzykownych aktywów. Najwyraźniej przestały jednak działać w warunkach, gdy inwestorzy zaczęli uważać na aktywa wyglądające na przewartościowane” — skomentowała agencja Bloomberg.

Pogorszenie warunków finansowania już skłania rząd w Budapeszcie do zaciskania pasa. Deficyt budżetowy zostanie w przyszłym roku obniżony co najmniej do równowartości 1,8 proc. z planowanych na ten rok 2,4 proc. PKB — zapowiedział Mihaly Varga, minister finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Polska pożyczy taniej