Polska przed Trybunałem za zbyt mało obszarów Natura 2000

PAP
opublikowano: 13-12-2007, 15:42

Za wyznaczenie zbyt małej liczby chronionych obszarów Natura 2000 Polska stanie przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości w  Luksemburgu. W czwartek do Trybunału wpłynęła skarga Komisji Europejskiej.

Chodzi o tzw. obszary specjalnej ochrony ptaków, które kraje członkowskie UE mają obowiązek wyznaczyć na podstawie tzw. dyrektywy ptasiej z 1979 roku. Wchodzą one w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Ich określenie powinno się opierać na obiektywnych, naukowych kryteriach.

KE sprawdza, czy kraje członkowskie wywiązują się z obowiązku, porównując wyznaczone obszary z listą opracowaną przez ornitologów z organizacji pozarządowych. Komisja uznała bowiem, że zawarte tam informacje są w pełni wiarygodne i opracowane zgodnie z międzynarodowymi standardami, co w przeszłości potwierdził zresztą Trybunał w Luksemburgu.

Zdaniem ornitologów, aby zapewnić przewidziany w dyrektywie poziom ochrony ptaków i ich siedlisk, w Polsce powinno być co najmniej 140 takich obszarów. Polska wyznaczyła o 34 mniej. Co więcej, dziewięć wyznaczonych obszarów tylko częściowo pokrywa się ze wskazaniami organizacji pozarządowych.

Komisja Europejska stoi na stanowisku, że kraje członkowskie muszą uzupełnić swoje sieci obszarów specjalnej ochrony ptaków, wyznaczając wszystkie ważne obszary, "które wydają się być odpowiednie do ochrony ptactwa na podstawie dyrektywy ptasiej". Jeśli tego nie robią - uchybiają swoim zobowiązaniom, wynikającym z członkostwa w UE.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie przeciwko Polsce w lipcu zeszłego roku, wysyłając pierwsze upomnienie. Działania podjęte od tego czasu przez polski rząd uznała za niewystarczające.

W Trybunale toczy się ponadto inne postępowanie, związane z budową obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy, która też jest w sieci Natura 2000 i którą KE uznaje za teren unikatowy, wykluczając, by jakiekolwiek rekompensaty mogły naprawić szkody wyrządzone tam środowisku naturalnemu.

Michał Kot (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska przed Trybunałem za zbyt mało obszarów Natura 2000