Polska słabo w indeksie niedoli (RANKING)

AD, ONO
08-05-2014, 11:21

Nie brylujemy ani w rankingu szczęścia, ani w rankingu niedoli. Choć ten drugi, w którym prowadzi Wenezuela, ma niewiele wspólnego z miarą biedy.

World Misery Index to wskaźnik, który mierzy cztery zmienne makroekonomiczne mające wpływ na kondycję finansową mieszkańców poszczególnych państw. Jak powstaje? Do stopy inflacji dodajemy stopę bezrobocia , oprocentowanie kredytów, a od sumy odejmujemy procentową zmianę w realnym PKB na osobę. Economist Intelligence Unit zgromadził dane za 2013 r. dla 89 państw. Opierając się na nich , Instytut Cato sporządził ranking niedoli.

Ranking niedoli
Zobacz więcej

Ranking niedoli

Polska znalazła się na 37. miejscu, czyli w górnej połowie stawki, między Rosją a Kolumbią. Szkodzi nam głównie stosunkowo wysoka stopa bezrobocia, która sprawia, że w zestawieniu przegrywamy z Mołdawią, Kazachstanem, a nawet – z tak często krytykowanymi za politykę gospodarczą – Węgrami (mają dopiero 53. miejsce).

Jak wypadamy w indeksie szczęścia >>

W dolnej, najlepszej dla mieszkańców globu, dziesiątce znalazł się tylko jeden przedstawiciel Europy – Norwegia. I to dopiero na dziesiątym miejscu. Stary Kontynent zdecydowanie przegrywa z Azją, której przedstawiciele zajmuję osiem najlepszych pozycji rankingu. Najgorzej wypadła Wenezuela (wskaźnik 79, 4), której głównym czynnikiem „biedy” jest wysoka inflacja - 56,2 proc. na koniec 2013 r.

Lista rankingowa:

1.    Wenezuela
2.    Iran
3.    Serbia
4.    Argentyna
5.    Jamajka
6.    Egipt
7.    Hiszpania
8.    RPA
9.    Brazylia
10.    Grecja
(...)
    37. Polska
(...)
80. Norwegia
81. Panama
82. Chiny
83. Malezja
84. Katar
85. Tajlandia
86. Korea Płd.
87. Singapur
88. Tajwan
89. Japonia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polska słabo w indeksie niedoli (RANKING)