Polska stoi przed wyzwaniami w telekomunikacji

opublikowano: 20-11-2003, 19:18

PAP: W pościgu cywilizacyjnym Polski za większością obecnych państw Unii Europejskiej przed rządem pojawiło się nowe wyzwanie - zdążyć do końca roku z opracowaniem strategii rozwoju szerokopasmowych sieci internetowych. Przyznał to w czwartek w Brukseli wiceminister nauki i informatyzacji Wojciech Szewko, który uczestniczył w Radzie ministrów telekomunikacji Unii Europejskiej.

"Państwa członkowskie miały termin przedstawienia strategii do 31 grudnia, a kraje przystępujące do Unii - do 1 maja 2004, ale dzisiaj okazało się, że jeśli chcą wprowadzić swoje projekty na listę tych, które będą realizowane w pierwszej kolejności, też muszą przygotować strategię do końca roku" - powiedział.

"W związku z tym pojawia się bardzo gwałtowne wyzwanie niesamowitego przyspieszenia prac i przyjęcia przez rząd tejże

strategii rozwoju szerokiego pasma w dużo krótszym terminie" - dodał Szewko.

Podkreślił, że strategia musi określić etapy rozwoju łączności szerokopasmowej, wybrać sposób przekazu - światłowody, fale

radiowe lub system mieszany - kolejność obejmowania nią regionów, rolę państwa w tym procesie.

Łączność szerokopasmowa (tzw. neostrada) pozwala przesyłać dźwięk i obraz w czasie rzeczywistym, transmitować dane geodezyjne, nauczać, udzielać konsultacji lekarskich czy zarządzać kryzysami na odległość.

"Można dokonywać diagnostyki w szpitalu powiatowym przy pomocy lekarzy znajdujących się w szpitalu Akademii Medycznej w Warszawie. Albo słuchać w Kielcach wykładów profesora, transmitowanych na żywo z Krakowa" - podkreślił Szewko.

Jak dotąd w polskich programach wykorzystania funduszy strukturalnych UE zaplanowano na ten cel 140 mln euro na lata 2004-2006. Zapewnienie w całej Polsce szerokopasmowego dostępu do Internetu będzie kosztowało co najmniej 2 mld złotych.

Na razie tylko TPSA oferuje dostęp poprzez "neostradę", ale ma obecnie 30 tysięcy podłączeń, chociaż twierdzi, że zwiększy tę liczbę do 100 tysięcy - poinformował Szewko.

Tymczasem z danych Komisji Europejskiej wynika, że w porównywalnej pod względem wielkości i liczby ludności z Polską

Hiszpanii było w lipcu 2003 roku 1,8 mln podłączeń. Jedynym krajem o niższym wskaźniku niż Polska była Grecja.

Średnio w Unii dostęp do sieci szerokopasmowej miało 4,65 proc. ludności, od 10,44 proc. w Danii do 0,02 proc. w Grecji, a w Polsce jest to niecałe 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu