Czytasz dzięki

Polska straciła rating A

opublikowano: 15-01-2016, 17:56

Agencja Standard & Poor’s obniżyła długoterminowy rating kredytowy Polski denominowany w walutach obcych z A- do BBB+. Zloty z miejsca zaczął pogłębiać przecenę. Tymczasem wieczorem inna agencja, Fitch, potwierdziła dotychczasowy poziom ratingu. Ministerstwo Finansów oceniło decyzję S&P za niezrozumiałą.

 Instytucja zredukowała również oceny dla długoterminowych i średnioterminowych kredytów denominowanych w złotych odpowiednio do A- z A i do A-2 z A-1.

Wyświetl galerię [1/3]

Notowania CHFPLN

Bloomberg

Z kolei rating dla średnioterminowego zadłużenia w walutach obcych pozostał na poziomie A-2.

Rating A- mieliśmy od 2007 r.

Agencja uzasadnia swoją decyzję znaczącym pogorszeniem systemu finansowego, pozycji instytucji i bilansu.

Od wygranej w wyborach w październiku 2015 roku, nowy rząd zainicjował różne środki legislacyjne, które uważamy za osłabiające niezależności i skuteczność kluczowych instytucji, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ocenie instytucjonalnej - napisał Standard & Poor's w komunikacie.

Agencja dodaje, że perspektywa negatywna odzwierciedla jej pogląd, że istnieje prawdopodobieństwo 1 do 3 na możliwe kolejne obniżenie ratingu w ciągu najbliższych 24 miesięcy, jeżeli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli  finanse publiczne pogorszą się poza obecne oczekiwania instytucji.

Rating na poziomie A-, z którego spadła Polska mają m.in. :  Curacao, Botswana, Słowenia, Litwa, Łotwa i Malta. Z kolei po decyzji S&P nasz kraj znalazł się w gronie takich państw z ocena BBB+ jak: Tajlandia, Oman, Meksyk, Peru, Aruba, Hiszpania i  Islandia.

Pełen raport w załączniku>>Raport Standard & Poors.pdf

Po opublikowaniu komunikatu doszło do gwałtownej przeceny złotego. Po godzinie 18 euro wyceniano na 4,48 zł, podczas gdy pół godziny wcześniej kurs EUR/PLN wynosił 4,42. Za dolara po godz. 18 płacono 4,08 zł, a za franka 4,09 zł.

Więcej wyrozumiałości dla Polski i nowego rządu wykazała w piątek wieczorem agencja Fitch. Utrzymała ona rating długoterminowego zadłużenia Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.

Więcej o raporcie Fitch>>Fitch łaskawa dla Polski

Komentując decyzję agencji Standard & Poor's, polskie ministerstwo finansów stwierdziło, że jest ona niezrozumiała. 

"Decyzja agencji ratingowej Standard & Poor’s o obniżeniu oceny ratingowej Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej. Decyzja ta jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych, największych międzynarodowych instytucji finansowych oraz uczestników rynków finansowych. Jest tym bardziej niezrozumiała, że nie została poprzedzona zmianą perspektywy oceny ratingowej, która przed decyzją agencji S&P była pozytywna. W opinii MF rozczarowujące jest podejście agencji do kwestii dialogu ze stroną polską w celu wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez agencje do tzw. klimatu politycznego" - czytamy w komunikacie MF.

Pełen komunikat Ministerstwa Finansów>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane