Fitch potwierdził rating Polski na poziomie A-

W przeciwieństwie do agencji Standard & Poor's, agencja Fitch okazała się "bardziej wyrozumiała" dla naszego kraju i postanowiła utrzymać dotychczasowy poziom ratingu dla długoterminowego zadłużenia w walutach obcych na poziomie A-.

Co istotne, perspektywa kredytowa ma stabilny charakter.

Fitch
Zobacz więcej

Fitch

Bloomberg

Jak podkreśla Fitch, w ciągu pierwszych trzech miesięcy u władzy, nowy rząd społecznie konserwatywny przeprowadziła przez parlament  szereg ustaw, w tym dotyczących funkcjonowania mediów i sądownictwa. To doprowadziło do  pojawienia się problemów krajowych i zagranicznych, gdyż były one postrzegane jako zmiana kontroli i równowagi w Polsce. Fitch spodziewa się, że bardziej konfrontacyjne nastawienie polityki zwiększa polaryzację w społeczeństwie polskim i prowadzi do wzrostu napięć politycznych. 

Zdaniem agencji realny PKB wzrósł o 3,5 proc. rok do roku w Q315, będąc jednym z najszybszych wskaźników w UE. Fitch spodziewa się wzrostu PKB o 3,5 proc. w 2015 r., wobec  3,3 proc. w 2014 r.

Stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę Fitch, że wzrost inflacji i ryzyko pogorszenia ratingu są obecnie zrównoważone. Niemniej jednak, następujące czynniki ryzyka mogą, indywidualnie lub zbiorowo, wywołać negatywne oddziaływanie na ratingi:

 - rozluźnienie polityki fiskalnej, które pogarsza trajektorię długu publicznego

 - osłabienie wiarygodności polityki lub wyników gospodarczych, na przykład ze względu na pogorszenie się warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Z kolei następujące czynniki ryzyka mogą indywidualnie lub zbiorowo, wyzwalać pozytywne działania na ratingi:

- większa pewność, że zrealizowanie niskiego deficytu budżetowego i malejące wskaźniki długu publicznego są ustalone

- dalszy spadek zewnętrznych wskaźników zadłużenia. 

- satysfakcjonujący wzrost PKB

Tymczasem w piątek po południu agencja Standard & Poor's zdecydowała się obniżyć ratingi zadłużenia Polski degradując nas w przypadku długoterminowego zadłużenia w walutach obcych z poziomu A- do BBB+ i redukując perspektywę do negatywnej.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fitch potwierdził rating Polski na poziomie A-