Polska strategia rozwoju sztucznej inteligencji

DI
opublikowano: 22-05-2018, 11:00
aktualizacja: 22-05-2018, 11:01

Trudno budować gospodarkę opartą na innowacyjności bez przemyślanej strategii w zakresie rozwoju nowych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji. Potrzebę jej opracowania zgłosiło środowisko skupione wokół Fundacji Impact. Odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami rządu.

„Aby pozostać liczącym się krajem w Unii Europejskiej oraz na świecie, musimy stworzyć własny, prężny ekosystem instytucji oraz podmiotów wspierających rozwój sztucznej inteligencji (SI). Kluczowa jest rola systemu edukacji, a w szczególności ośrodków akademickich oraz ich współpracy z biznesem, by kształtować odpowiednich specjalistów i ekspertów” – czytamy w komunikacie Fundacji Impact. Jednostka w ramach przygotowań do najbliższego kongresu ImpactCEE, którego patronem medialnym jest „Puls Biznesu”, zorganizowała Roundtable ImpactCEE, czyli dyskusję o potencjale wykorzystania SI i możliwościach promocji technologii w kraju. W spotkaniu udział wzięli m.in. Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji, prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przedstawiciele biznesu i nauki. 

Dyskusja o potencjale sztucznej inteligencji w Polsce z
udziałem m.in. Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa
wyższego, Karola Okońskiego, wiceministra cyfryzacji, prof. Macieja Chorowskiego,
dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przedstawiciele biznesu i
nauki.
Zobacz więcej

Dyskusja o potencjale sztucznej inteligencji w Polsce z udziałem m.in. Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Karola Okońskiego, wiceministra cyfryzacji, prof. Macieja Chorowskiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przedstawiciele biznesu i nauki. ARC

- Potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań w funkcjonowaniu służby zdrowia, administracji publicznej, w kształceniu czy budowaniu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – zaznaczył Jarosław Gowin, przyznając jednocześnie, że wypracowanie spójnych narzędzi wsparcia w zakresie rozwoju SI jest obecnie niezbędne. 

Karol Okoński dodał, że „strategia musi uwzględniać postulaty i oczekiwania tych, którzy będą w przyszłości współtworzyli cały system sztucznej inteligencji”. 

- Istnieje realne ryzyko, że bez skutecznej współpracy między zainteresowanymi podmiotami Polska nie znajdzie się w gronie najbardziej rozwiniętych i technologicznie zaawansowanych państw. Jako agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego NCBR ma możliwości oraz potrzebne kompetencje, by zarówno integrować prace środowisk naukowego i biznesowego nad polską strategią SI, jak i proponować konkretne rozwiązania rozwijające rynek – przyznał natomiast prof. Maciej Chorowski.

Debata o przyszłości SI w Polsce dopiero się rozpoczęła. Ale światowe szacunki wskazują, że jej kontynuacja z pewnością będzie konieczna. Analizy firmy IDC mówią, że na świecie do końca 2019 r. ok. 40 proc. wszystkich inicjatyw związanych z cyfrową transformację będzie wykorzystywać narzędzia SI, a już dwa lata później ¾ wszystkich aplikacji biznesowych będzie budowanych w oparciu o tę technologię. Natomiast rynek systemów kognitywnych i sztucznej inteligencji z poziomu 12 mld USD w ubiegłym roku wzrośnie do 46 mld w 2020 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Polska strategia rozwoju sztucznej inteligencji